Poslať na mail

Človek môže žiť prakticky kdekoľvek, no niektorí ľudia túto myšlienku posúvajú o čosi ďalej ako ostatní. V snahe dokázať svoju vynaliezavosť sa čoraz viac ľudí usiluje odlíšiť aj prostredníctvom svojho jedinečného bývania. Tieto krásne, niektoré trochu šialené, no netradičné projekty domov sú toho dôkazom. Viete si aj vy predstaviť každodenný život v týchto netypických stavbách?

 

1. Transparentný dom

Tvrdili ste niekedy, že vy nemáte čo skrývať? V tom prípade vyskúšajte stráviť aspoň niekoľko dní v tomto kompletne transparentnom dome. Projekt domu z Japonska s rozlohou 914 m2 je dielom architektonického štúdia Sou Fujimoto a hoci poskytuje dostatok denného svetla, dokonalé súkromie si v ňom nevychutnáte. Aj vás práve napadlo, ako je to s kúpeľňou? Tá je umiestnená v suteréne domu a teda predstavuje jediné miesto, kde sa obyvatelia môžu schovať pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich. Stavba domu je inšpirovaná životom na strome a aj keď biela oceľová konštrukcia v spojení so sklom nemá so stromami či prírodou veľa spoločného, momenty strávené v rámci tohto unikátneho priestoru isté prepojenie predstavujú. Všimnite si rozloženie obytného priestoru do rôznych úrovní, tie asociujú práve konáre stromov.

projekt-domu-priesvitny

projekt-domu-priestvitny

 

2. Priame prepojenie interiéru a exteriéru

Nasledujúci príklad predstavuje hneď niekoľko netradičných prvkov spojených v rámci jedného priestoru. Dom bol na základe požiadaviek majiteľov postavený tak, aby v sebe zahŕňal oboje, vonkajšie aj vnútorné priestory, novú budovu v kombinácii so starou zrúcaninou, záhradu aj domov. Zároveň pôsobí akoby nedokončeným dojmom. Výsledkom je prekrásna stavba poskytujúca plynulý prechod z obývacej izby na záhradu, kde sa vnútorné podlahy prelínajú so zeleným trávnikom, a to s využitím prvkov, ako sú posuvné steny alebo skladacie dvere.

nedokonceny-projekt-domu

projekt-domu-nedokonceny-2

 

3. Dom na lezeckej stene

Milujete adrenalín? Potom je tento „dom“ pre vás to pravé! Za netradičným konceptom bývania stojí brazílsky umelec Tiago Primo v spolupráci so svojim bratom Gabrielom. Projekt domu postavený priamo na lezeckej stene poskytuje svojim obyvateľom poličky, stolík, hojdaciu sieť a taktiež posteľ. Jeho názov je Vertical House, čo dokonale vystihuje celkovú podstatu projektu. Opäť nás ale napadá otázka ohľadom kúpeľne. Riešenie je však menej kreatívne ako by sme čakali. V blízkosti steny sa nachádza umelecká galéria, ktorá bratom luxus kúpeľne poskytuje.

vertical-projekt-domu

 

4. Najužší dom na svete

„Sme hlboko presvedčení, že tento dom sa stane symbolom modernej Varšavy. Priťahuje pozornosť médií z celého sveta a preto dúfame, že ukáže najfascinujúcejšiu stranu tohto mesta.“ Tak znie vyjadrenie kurátora konceptu najužšieho domu na svete. Projekt domu využíva neveľký priestor medzi dvoma existujúcimi budovami, reprezentujúcimi rozdielne historické obdobia, pričom najužšie miesto má len 92 cm a najširšie 152 cm. Zdá sa vám to málo? Podľa izraelského spisovateľa Etgara Kereta, ktorý dom využíva ako svoj dočasný domov, poskytuje stavba dostatok priestoru pre plnohodnotný život a tiež umeleckú tvorbu.

projekt-domu-najuzsi

najuzsi-projekt-domu

 

Zdroj: businessinsider.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať