Poslať na mail

S neveľkým pozemkom a bez konkrétneho projektu domu sa začala uprostred hustého lesa, len pätnásť minút od mesta, svojpomocná stavba domu mladého páru z Kalifornie. Hannah vyrastala v dome postavenom jej rodičmi, takže bolo pre ňu len prirodzené pokračovať v ich stopách. Na druhej strane, jej partner Tim nepostavil dovtedy nikdy nič. Obaja však túžili po vlastnom skromnom bývaní, v pokojnom prostredí, zohľadňujúcom ekologické hľadisko. Pre pár sa tak tento dom stal ich splneným snom, a zároveň zosobnením ich životného štýlu len do necelých dvadsiatich metrov štvorcových.

 

Projekt domu sa neustále menil vzhľadom na dostupné materiály, ktoré majitelia zháňali predovšetkým v bazároch. Aj to sa odrazilo na celkovom vzhľade domu. Ten už na prvý pohľad spája rôzne druhy materiálov, ale aj farieb, ktoré však vytvárajú pôsobivý efekt. Dom je postavený na drevenom podstavci, ktorý podopierajú veľké borovicové piliere. Jeho hlavnou úlohou je vyrovnanie domu, postaveného v miernom svahu.

projekt-domu-3

Cieľom majiteľov bolo priblížiť sa čo najviac vlastnostiam nízkoenergetického domu. Malé solárne panely na streche zabezpečujú viac ako dosť energie potrebnej na dobíjanie telefónov či batérii zabezpečujúcich elektrinu pre LED osvetlenie. To spolu s olejovými lampiónmi tvorí hlavný zdroj svetla. Do budúcnosti plánujú na pozemku pristaviť ešte kôlňu so solárnym ohrevom vody.

 

Interiér je rovnako pôsobivý ako vonkajší vzhľad domu. Vďaka obloženiu cédrovým drevom od podlahy až po strop sa ešte viac podčiarkuje spojenie s prírodou. Hannah a Tim sa naučili žiť len s málom a vystačia si len s najzákladnejšími potrebami. Skromnosť majiteľov cítiť aj vo využití priestoru na ich projekte domu. Všetko má svoje vlastné miesto a organizácia je bezchybná. Háčiky na stenách poskytujú miesto na efektívne vertikálne uskladňovanie vecí.

obnovitelny-dom-1

Majiteľom sa podarilo upraviť stavbu  domu, tak aby bola nenáročnou na údržbu, spotrebu energie a so zmyslom pre trvalú udržateľnosť, ktorý má veľmi blízko k domu nízkoenergetického typu. To všetko vďaka projektu zahrňujúcom toľko prírodného a recyklovateľného materiálu koľko len bolo možné.

 

Zdroj: www.apartmenttherapy.com

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať