Poslať na mail

Opäť pokračujeme v sérii náučných videí z dielne CRH, tentokrát na tému ako stavať betónové schody. Vieme, že takéto videá su to pravé orechové pre každého kutila, ktorý jednoducho odpozerá, ako sa veci majú správne robiť a už ide po hlave do svojho projektu. Takže nech sa páči, tu máte video o tom, ako správne stavať betónové schody.

 

Najprv si povieme zoznam náradia. Budete potrebovať fúrik, miešačku, aku skrutkovač, vodováhu, kladivo, meracie pásmo, zarovnávaciu latu, gumené kladivo, murársku naberačku, tyč na zhutňovanie, lopatu a vedro.

 

Máte? Teraz si urobíme zoznam materiálu. Ako prvý budeme potrebovať CRH balený cement Extracem. Prikúpte tiež štrk s frakciou 0-22, pripravte si vodu, oporné laty, hmoždinky, klince, viazací drôt, skrutky, dosky na debnenie a roxorové tyče. Nezabudnite ani na ochranné prostriedky. Bezpečnosť pri práci je najviac. Takže do výbavy rozhodne patria ochranné okuliare, dlhé nohavice, pevná obuv a ochranné rukavice.

 

Ako pri predchádzajúcich projektoch aj tu platí, že ak je dážď, vietor či teplota pod -5 stupňov Celzia či naopak nad 30 stupňov, odložte váš projekt radšej na iný deň. Ak však všetko máte a počasie je OK, smelo sa pustite do projektu.

 

Najprv postavte debnenie na miesto, kde majú stáť schody. Stabilizujte ho a upevnite. Prekontrolujte miery. Pre spevnenie schodov vysypte debnenie drveným kamenivom. Do debnenia vložte oceľové výstuže. Nezabudnite dodržať vzdialenosť od okraja minimálne 3,5 cm. Prekladajte cez seba minimálne 30 cm a dôkladne ich upevnite. Diery vŕtajte do hĺbky aspoň 10 cm. Pred zalievaním skontrolujte stabilitu bednenia. Nezabudnite debnenie dôkladne zaistiť opornými latami.

 

Tak a prišli sme k správnemu namiešaniu betónu. Dodržte tento pomer – 1/2 vedra vody, 1 vedro CRH cementu Extracem a 4 vedrá štrku s frakciou 0-22 mm. Do miešačky pridajte v poradí voda, CRH cement Extracem, štrk. Správnu konzistenciu si pozrite na videu.

 

Ide sa do finále. Priestor v debnení navlhčite vodou. Betón vylejte po okraj debnenia alebo mierne vyššie. Manuálne zhutnite každý schod samostatne. Zabezpečte rovnomerné rozliatie betónu. Sklon schodov má umožniť odtekanie dažďovej vody. Ideálny uhol sklonu je 90 stupňov. Povrch uhlaďte. Kladivomo pobúchajte po debnení, čím odstránite prebytočný vzduch. Schody sú nosné po úplnom zatuhnutí betónu po približne 3 dňoch.

 

Paráda, práve ste sa naučili, ako si správne postavíte vlastné betónové schody. Darmo, s CRH cementmi a správnym know-how to je jednoducho malina :-).

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať