Poslať na mail

Betón je skvelý materiál na budovanie. Pevný a trvácny. No keď sa niekedy rozhodnete zbaviť sa napríklad betónovej terasy či chodníka, pripravte sa na to, že to bude riadna makačka. Nie každý má poruke búracie kladivo – hoci sa dá jednoducho požičať z lepších hobby marketov či požičovní náradia. Vtedy budete trochu “old school” a k slovu sa dostane poctivá práca svalov. Od oka sa dá povedať, že pokiaľ je betón hrubý do 10 cm, zvládnete to aj bez pomoci zbíjačky, no hrubšie plochy vyžadujú exponenciálne viac námahy.

správne rozbíjanie betónu


Uľahčite si váš projekt rozbiť betón

Tajomstvom je uvoľniť plochu pod betónom. Ak je betón na pevnom povrchu, budete mlátiť zbytočne. Ak však podkopete betónovú platňu a vytvoríte pod ňou priestor, pôjde to jednoducho. Nemusíte ísť do hĺbky, stačí pár centimetrov medzi betónom a podložím. Pripravíte si klasické ťažké kladivo – ja ho poznám pod názvom pucka – a páčidlo či železný sochor. Pozor, nezabudnite na ochranné okuliare, betón rád odfrkuje a keďže je ostrý, môžete od pucky bežať rovno k lekárovi na očné. Ak nechcete skončiť poriadne doškriabaný, hodia sa tiež montérky a niečo s dlhým rukávom. Rukavice sú samozrejmosť.

používanie páčidla

Ako správne používať pucku?

Toto nie je súťaž v mávaní. Chyťte si pucku čo najbližšie hlavici a pri páde využívajte gravitáciu. Druhú ruku majte na opačnom konci rúčky. Zdvíhajte pucku čo najvyššie, no nie až nad hlavu. Následne ju nechajte padnúť. Nemusíte pri páde vyvíjať ďalšiu silu. Pozor na odlietajúce kúsky betónu, vedia byť pekne rýchle. Takže ak máte v blízkosti auto, radšej preparkujte. Na tvrdohlavé kusy betónu stačí, ak vznikne prasklina, a môžete použiť páčidlo. Tento problém vznikne najmä vtedy, ak sa vám betónový kus nepodarí dobre podkopať.

Uľahčite si to tak, ako sa len dá

Nemusíte si dokazovať, aký ste silný a nedvíhajte odbité kusy betónu zbytočne. Na veľké kusy použite napríklad rudlu, ktorú používajú sťahováci či skladníci. Je to lepšie ako fúrik, kde sa dobre namakáte, než kus betónu na fúrik vyložíte. Ak ste betónový povrch úspešne rozbili, príde ďalší problém – ako sa zbaviť stavebného materiálu. Obvykle ho budete musieť doviezť na zberný dvor. Závisí od politiky obce, niektoré ho vezmú zadarmo, no väčšinou zaň budete musieť zaplatiť. Takže ak sa dá, takéto kusy betónu zrecyklujte. Sú ideálne do základov. Ak teda robíte betónovú platňu (napríklad pre záhradný domček), betón úspešne “ukryjete” sem. Neodporúčame ho dávať napríklad na poľnú cestu, lebo takýto betón má ostré hrany a zbytočne poraní buď nohu alebo prereže pneumatiku.

rudla

Dnešný blog bol veľmi jednoduchý, no aj tie najprimitívnejšie činnosti vedia byť riadne namáhavé, ako to nerobíte s rozumom. Veríme, že vám naše tipy uľahčia takéto “handmade” búracie práce a prinesú zábavu. Priznajme si to, každý chlap z času na čas niečo rád rozmláti. Teraz navyše už viete, ako na to 🙂

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať