Poslať na mail

Schody sú super vynález. Ak máte obidve nohy zdravé, alebo nepresúvate zrovna ťažký či väčší náklad. Ak však máte malé dieťa a denne prenášate po schodoch kočík, možno by stálo zato vyrobiť si vlastnú betónovú rampu. Je to vlastne naklonená rovina, po ktorej kolieska kočíka pôjdu jedna báseň. Ak náhodou máte v rodine vozíčkara či niekoho po úraze, čo je odkázaný na invalidný vozík, rampa je nevyhnutnosť, pretože schody sú skutočne pre vozík takmer neprekonateľná prekážka. Tu vám pomôže napríklad betónová rampa, ktorú si jednoducho viete zhotoviť aj vy 🙂

 

Aj betónová rampa potrebuje prípravné práce

V prvom rade si musíte rozmyslieť, aký veľký sklon bude rampa mať. Pamätajte, že príliš veľký sklon je pre vozíčkára neprekonateľný a bude aj fuška po rampe vytlačiť kočík. Normy hovoria, že maximálny sklon rampy je 1:8. Ak teda máte projekt premyslený, vyrobíte si drevenú formu z preglejky (debnenie). Šikmý vrch vyrobíte kotúčovou pílou.

Pripravte si miesto, kde bude betónová rampa

Musíte odstrániť všetku vegetáciu, ktorá je na ploche, kde bude rampa. Ak bude podklad pôda, základ musíte vykopať do hĺbky, aspoň pár centimetrov. Pamätajte, že betón je ťažký, takže váš preglejkový rám dobre ukotvite. Je tiež dôležité, aby rampa dobre a pevne „sedela“ so schodom. Navŕtajte do schodu diery, do ktorých zastrčíte kusy roxoru. Keď betón rampy vytvrdne, toto armovanie spôsobí, že budú rampa a schod pevne spojené.

 

Smelo lejte betón

Pripravte si betón podľa návodu na obaloch. Nezabudnite, že ak bude zmes riedka, veľmi ťažko urobíte šikmú plochu. Do základu rampy môžete nasypať kamene, štrk či zvyšky tehál. Ak máte drôtenú sieť či vystužovacie oceľové rohože, môžete ich položiť na vrch takejto kopy štrku, lebo spevní rampu. Vylejte betón do formy a urovnajte ho latou. Môžete tiež pobúchať kladivom po preglejkovom ráme. Pomôže to uvoľniť prípadné vzduchové bubliny. Ak budete pracovať s veľkou plochou rampy, možno budete musieť pracovať vo fázach a vyrobiť si predely, aby vám betón nestekal dolu. Keď máte betón vyliaty, prejdite po hornej časti metlou, aby ste vytvorili textúru. Je to dôležité, aby sa kolieska na rampe nešmýkali.

Dokončite svoju betónovú rampu

Musíte dávať pozor, aby betón nevyschol príliš rýchlo a nevytvorili sa v ňom praskliny. Keď však vyschne, dajte preč drevenú formu. Upravte okraje rampy, prípadne pridajte zábradlie. A je hotovo, rampa je pripravená na použitie. Veľa zábavy s vaším domácim projektom 🙂

 

Zdroje: doityoursefl.com, archiportal.sk, motherearthnews.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako zhotoviť betónové schody

Budovanie základovej dosky – ako na to?

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať