Poslať na mail

Prinášame vám jednoduchý návod na vážny problém, ktorý trápi mnohých obyvateľov panelákových bytov. Zatečený strop je problém, ktorému sa nevyhne asi nikto v bytovke. Stačí, že sused zabudne vypnúť vodu, keď si napúšťa vaňu, a vy máte o problém viac. Na strope a niekedy aj stenách sa objavia nevzhľadné hnedasté fľaky, prípadne po dlhšom čase pleseň. Ak si myslíte, že stačí jednoducho premaľovať tieto škvrny, mýlite sa. Nestačí to. Náter sa po čase zvykne odlupovať, pretože zatečené miesta sú ideálne pre tvorbu plesní. Nemusíte sa však obávať, aj takéto škvrny sa dajú relatívne jednoducho riešiť.

Nájdite, čo spôsobilo zatečený strop a pripravte si miestnosť

Často tieto škvrny vznikli z dôvodu, ktorý je mimo vás. Právnik by povedal vyššia moc, no vy viete, že je to nezodpovedný sused. Vtedy stačí upozorniť (aj keď závisí od miery drzosti suseda :-)). Ak však v stene prasklo potrubie, musíte toto čo najskôr opraviť, aby voda neprenikala ďalej. Keď je toto vyriešené, dajte preč nábytok a to, čo sa nedá odsunúť, dobre pozakrývajte fóliou. Budete na strop aplikovať chémiu, takže nezabudnite ani na ochranné okuliare a rukavice.

 

Očistite zatečený strop roztokom bielidla

Namiešajte si roztok z vody a bielidla (napríklad Sava) v pomere 1:1 a aplikujte ho špongiou na škvrny. Toto škvrny do určitej miery vybieli a hlavne, zabije to pleseň. Použite čistú vodu s rozprašovačom a zotrite zo stropu pokiaľ možno maximum zmesi bielidla a vody. Tento postup by mal zabezpečiť, že škvrny budú bledšie a zbavíte sa plesní.

Zatečený strop vymaľujte a hotovo

Vysušte strop maximálne, ako sa len dá. Použite napríklad papierové kuchynské utierky. Následne nechajte čerstvý vzduch, nech sa postará o zvyšok. Keď je strop suchý, použite kefu alebo brúsny papier a zoškrabte zvyšky plesní a fľakov. Dajte pozor, nech strop dobre vyschne. Zakúpte si prípadne tiež prípravok proti plesniam a aplikujte aj ten (tieto prípravky sú bežne dostupné v špecializovaných obchodoch). Nechajte strop poriadne vyschnúť a nakoniec naneste jeden alebo dva nátery zodpovedajúcej krycej farby. A je to, škvrny by mali byť preč. Ak by však aj toto riešenie zlyhalo, starí maliari používajú tento trik: zatečené miesto, kde fľak stále preráža, zatrú najprv akrylovou farbou a až po jej zaschnutí nanesiete krycí náter. Toto však otestované nemáme, takže použite na vlastnú zodpovednosť :-).

 

Zdroje: doityourself.com, modrastrecha.sk

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako na to: odstráňte plesne z betónovej podlahy
Čo môže byť príčinou vytvárania plesne v miestnosti a ako problém vyriešiť?

 

 

 

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať