Poslať na mail

Možno aj vás trápi vytváranie plesne vo vašom dome. Tento problém je skutočne nepríjemný, keďže pleseň nie len narušuje estetickosť priestoru, ale pôsobí aj na zdravie človeka. No aj tento problém sa dá riešiť, nevyhnutá je však presná identifikácia príčiny. Prečítajte si ako na to.

 

Problém:

Po kúpe domu majiteľ zistil, že v jednej z miestností sa v hornom rohu tvorí nepríjemná pleseň. Strecha nezateká, nakoľko v lete ani na jar problém nie je, pleseň sa začne objavovať vždy až na jeseň a v zime po ochladení. Dom je zateplený, avšak len 5 cm hrubým polystyrénom. Okná sú plastové, izba je vykúrená a je aj pravidelne, každý deň, vyvetraná nárazovo na asi 10 minút. Spôsobuje problém tepelný most? Je možné tú časť domu, kde problém vzniká dodatočne zatepliť hrubším polystyrénom?

 

Riešenie:

Pre vyriešenie je nevyhnutná presná identifikácia javu, ktorý problém s tvorením plesne spôsobuje. Pokiaľ skutočne ide o tepelný most, vznikajúci z dôvodu nedostatočného zateplenia prestupového miesta, zateplenie hrubším polystyrénom môže pomôcť problém vyriešiť. Problém však môže byť aj v niečom inom. V takomto prípade by aj po zateplení tvorenie plesní pretrvávalo, rovnako ako pri súčasnom stave zateplenia. Signálom môže byť, či nemáte v miestnosti jemne orosené spodné hrany okien. Ak áno, príčina nie je v tepelnom moste (teda v nedostatočnom zateplení), ale v nedostatočnom kúrení a vetraní. Aj keď možno považujete miestnosť za dostatočne vykúrenú, v danom mieste muselo dochádzať ku kondenzácii pár, a tým pádom uchytenia sa plesní na takomto mieste. Preto je dôležité zvýšiť teplotu v problémovej miestnosti, alebo pravidelne redukovať vlhkosť ešte častejším vetraním, prípadne odvlhčovaním.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať