Poslať na mail

Staršie domy, obzvlášť tie, ktoré sa omietali maltou, majú často defekty v podobe trhlín, opadanej omietky a najmä krivé a nerovné stropy miestností. Dnes si ukážeme, ako sa s týmto problémom vysporiadať.

 

vyrovnanie-stropu-7

 

Ekonomická náročnosť: ★★

 

Realizačná náročnosť:  ★★★

 

Aké náradie k tomu treba?

  • Skrutkovač, alebo uťahovačka
  • Meter, vodováha, závesná vodováha, ceruza
  • Píla
  • Kladivo
  • Rebrík, alebo aj dva
  • Značkovaciu brnkaciu šnúrku

 

Potrebný materiál:

  • Materiál na konštrukciu (buď kovové C profily, alebo drevené laty)
  • Klince a vruty
  • Vruty do sadrokartónu a pre uchytenie konštrukcie

 

Potrebný čas

Čas je závislý od „zdravotného“ stavu existujúceho stropu. Pre izbu o rozmeroch 3 x 4 m s pomocou jednej osoby to dokážete za jeden deň (vybudovanie vodorovnej konštrukcie).

 

Ak by ste inštalovali sadrokartón priamo na povrch, vyriešili by sa tým trhliny, avšak určite nie to, že strop „nesedí“ vo vodováhe. Je to síce lepšie ako nič, ale nám to nebude stačiť, pretože našim primárnym cieľom je vyrovnať strop do presnej roviny.

 

Skutočným riešením je inštalovanie medzi priestorovej konštrukcie buď z dreva, alebo oceľových profilov. Touto konštrukciou sa dá samozrejme dosiahnuť aj zníženie príliš vysokých stropov (hlavne staré byty), ale v súčasnosti to už nie je tak „trendy“, ako v nedávnej minulosti.

 

Nájdením najnižšieho miesta v strope nám umožní určiť nivelizačný bod, ktorý bude určovať konštrukciu rámu pre budúci nový strop. A nie je to tak ťažké, ako sa na prvé počutie zdá. Spôsob, aký si ukážeme, je systematická metóda na určenie najnižšieho bodu na strope a zároveň vybudovanie novej rámovej konštrukcie z dreva. Budete možno potrebovať viac podložiek, ale dajú sa vyrobiť aj z rôznych zvyšných, či odpadových kúskov preglejky, alebo OSB dosiek o rôznej hrúbke.

 

Príprava

Na prípravu nie je potrebné veľa. Je dôležité, aby ste tam nemali zbytočne veľa nábytku, lebo budete pracovať s dlhými latami. Vyznačte si miesta, kde budete upevňovať jednotlivé hranoly konštrukcie.

 

Postup

Krok 1 – vyznačenie rovných čiar

Pomocou označovacej „brnkacej“ šnúry rýchlo označíte miesto uloženia hranolov. Pomocník vám prichytí šnúru na jednom konci, vy ju napnete na druhom konci a druhou rukou ju jemne natiahnete od stropu a pustíte. Ako šnúra pleskne do stropu označí kriedovým prachom presnú líniu. Avšak nie každý má k dispozícii takúto šnúru a tak musíte mať k dispozícii dlhú a rovnú latu, ktorou postupne predĺžite líniu na druhú stranu miestnosti tak, aby zostala absolútne rovná. Rozostupy konštrukcie hranolov dávajte každých 40 cm.

 

vyrovnanie-stropu-1

 

Krok 2 – inštalácia dočasného – pomocného bočného nosníka

Na bočnú stenu pripevníme nosník o hrúbke maximálne 2,5 cm a výške 7-8 cm. Nosník musí byť zarezaný v pravom uhle a mal by byť tak o 4 cm kratší, ako je celková šírka miestnosti. Samozrejme to nemusí byť z jedného dielu, ale zásadne musia byť v absolútnej rovine. Začnite inštalovať na jednej strane, kde vrchná hrana nosníka je 2 cm od stropu. Najčastejšie sú však steny murované  a ak sa dá, skúste pomocnú hranu privrutovať, alebo priklincovať priamo do steny. Ak sa nedá (napríklad betón) budete musieť vyvŕtať diery a preto si do hranola každých 120 cm vyvŕtajte dieru. Potom, za pomoci druhej osoby si nosník priložte k bočnej stene, ako sme vyššie popisovali. Pomocou vodováhy priloženej pod nosníkom sledujte rovinu a ak je dosiahnutá, označte si cez diery v nosníku miesta, kde budete vŕtať do steny. Platí tú dva krát meraj – raz strihaj. Diery do steny vyvŕtate príklepovou vŕtačkou a osadíte hmoždinky určené na daný stavebný materiál. Nosník osadíte – musí byť v rovine.

 

vyrovnanie-stropu-2

 

Krok 3 – označenie protiľahlého bočného nosníka

Na protiľahlej stene pomocou špagátu a malinkej závesnej vodováhy zaznačíte spodnú líniu protiľahlého nosníka. Šnúru napnete a zavesíte naň malú vodováhu a v momente, keď napnutá šnúra bude v rovine, označíte na stene miesto spodnej línie nosníka. Takto to spravte na viacerých miestach a priložením nosníka k jednotlivým bodom ste dosiahli dokonalú rovinu. Pripevnenie nosníka je popísané v predchádzajúcom kroku.

 

vyrovnanie-stropu-3

 

Krok 4 – meranie rovnosti stropu

Natiahnite si šnúru na úrovni horných hrán protiľahlých hranolov. Priložte malý hranolček o rovnakej hrúbke, aká je vzdialenosť medzi stropom a hornou hranou bočného hranolu. Rozdiel medzi líniou šnúry a hranolčeka je údaj, ktorý si na dané miesto stropu zapíšte. Ak šnúra nepretína hranolček, momentálne si s tým nelámte hlavu. Takto postupujte vo všetkých krížových bodoch po celej línii stropu. Zapísané hodnoty budú potrebné hrúbky, ktoré bude potrebné vypodložiť.

 

vyrovnanie-stropu-4

 

Krok 5 – východiskový bod v najnižšom mieste stropu

Pripevnite podložku z odpadových latiek, alebo preglejok v potrebnej (nameranej hrúbke) v najnižšie nameranom bode stropu. Toto je východiskový vodorovný bod. Teraz už môžete demontovať bočné pomocné hranoly na určenie presnej výšky. V línii tohto bodu si pripevnite na strop prvý nosník, tak aby bol v presnej rovine s východiskovým bodom.

 

vyrovnanie-stropu-5

 

Krok 6 – vyznačenie hraničných línií pre nosníky

Zo stredu prvého nosníka, ktorý máte v rovine veďte upevnenú šnúru k rohu miestnosti. Keď máte v šnúru v absolútnej rovine, urobte si na stene značku. Potom tieto značky spojte s označovacou šnúrou a na bočnej stene vám vzniknú čiary, ktoré budú určovať vonkajšiu hranu ostatných nosníkov, tak aby všetky boli v rovine.

 

vyrovnanie-stropu-6

 

Krok 7 – Inštalácia ostatných nosníkov

Inštalujte každý nosník tak, že najprv ho na kraji pripasujete k hraničnej čiare vyznačenej na stene. Pomocou vodováhy si neustále kontrolujte vodorovnosť a postupne vypodložte podložkami napríklad z preglejok. U každého spoja máte hodnotu hrúbky podložky, ale pre istotu to ešte pred upevnením premerajte vodováhou. Hotovo, máte perfektný a vodorovný rám pre inštaláciu sadrokartónových dosiek.

vyrovnanie-stropu-7

 

Zdroj: diyadvice.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať