Poslať na mail

Asi každý sa stretol s problémom, ako uchytiť niečo do steny, ktorá je zo sadrokartónu a je veľmi tenká. Predstavíme tu možnosti kotvenia do sadrokartónu.

 

kotvenie-sadrokarton-8

 

Či chceme, alebo nie, kotvenie do sadrokartónu je o čosi zložitejšie, ako do klasických stien. I keď sa budeme v ďalších článkoch venovať problematike kotvenia aj do iných materiálov, ukážeme si viaceré možnosti uchycovania vrutov a kotiev do tohto systému.

 

Ak staviate novú priečku zo sadrokartónu, je dobre si veľmi dôkladne premyslieť, kde bude aký nábytok a ako budú uchytené skrinky do steny. V tejto fáze výstavby je to totiž najjednoduchšie vystužiť v mieste úchytu priestor pod sadrokartónovou platňou. Nakoniec, písali sme o tom v tomto článku, konkrétne v kroku 7. Avšak toto často neriešime a potom si často lámeme hlavu, ako uchytiť do takejto steny niečo ťažšie. No netreba zúfať, i tak sa to dá.

 

Výrobcovia jednotlivých systémov často poskytujú informácie o nosnosti a pevnosti svojich systémov, pokiaľ zachováte zásady správnej montáže. Konkrétne sa jedná o hodnoty pevností v ťahu (zaťaženie v smere osi kotvy), odolnosť proti vyťahovaniu a najmä pevnosť v strihu (zaťaženie kolmo na os  kotvy), čo je v podstate ten najdôležitejší údaj. Tieto údaje sa líšia od výrobcu k výrobcovi, pretože vyrábajú rôzne hrúbky a hustoty sadrokartónových panelov. Rozhodne však limitujúcim faktorom v nosnosti je práve sadrokartón – nie kotevný prvok. Tie majú omnoho vyššie hodnoty odolnosti, ako materiál, do ktorého ich ukotvujeme. A pokiaľ uchycujete veci do stropu a nad hlavou, vždy použite aspoň dve kotvy pre bezpečné uchytenie.

 

Ak vyberáte typ uchytenia, alebo kotvy, rozhodnite sa, či plánujete niekedy tento úchyt vybrať zo steny, pretože niektoré sa dajú vytiahnuť pomerne jednoducho von, ale iné sa už vybrať nedajú.

 

Plastové rozťažné kotvy

Je ich samozrejme viacero druhov a sú určené na zavesenie skutočne veľmi ľahkých, až ľahkých predmetov. Jej princíp spočíva v tom, že po zaťahovaní vrtutu sa táto hmoždinka rozťahuje v jej koncovej časti a tým sa za stenou zo zadu roztiahne. Jej nevýhodou, ako sme spomenuli, je jej nízka únosnosť a nižšia spoľahlivosť (často sa vrut začne pretáčať ešte pred pocitom dobrého utiahnutia vrutu).

 

kotvenie-sadrokarton-1

 

Kovové expanzné kotvy

Zvoľte si kotvu, ktorá odpovedá hrúbke vašej sadrokartónovej dosky, vyvŕtajte dieru v odporúčanej veľkosti, vložte kotvu a uťahovaním skrutky sa kovový rám kotvy roztiahne tak, že sa pritlačí na 4 miestach zo zadnej strany panelu. Tento typ kotvy sa nedá odstrániť, ale je to v podstate to najpevnejšie riešenie.

 

 

 

Plastové, alebo kovové závitníky

Dajú sa rýchlo a jednoducho použiť a treba k tomu len skrutkovač, alebo uťahovačku. Hrubšie priemery sú lepšie, pretože majú vyššiu odolnosť v ťahu. Tento typ kotvy sa dá odstrániť.

 

Štipcový vrut

Inštalácia je veľmi rýchla. Vyvŕtate dieru v odpovedajúcej veľkosti, stlačíte krídelká kotvy v tvare štipca, aby sme zmestili do vyvŕtaného otvoru a po zasunutí za dosku, krídelka odskočia od seba a tým zafixujú daný úchyt. Jemne dotiahnete skrutku, ktorá je vlastne telom pripínačky. Odmontovanie je jednoduché – vytočíte skrutku smerom von, avšak krídelká vám už zostanú za stenou.
 
kotvenie-sadrokarton-3

 

kotvenie-sadrokarton-4

 

Obrázkové vešiaky

Jednoduché uchytenie malým vrutom, alebo klinčekom priamo do tela steny. Nízka únosnosť, avšak rýchla práca.

 

kotvenie-sadrokarton-5

 

Závesový vrut s podložkovým vešiakom

Nemusíte vŕtať dieru, len s ostrým predmetom urobte jamku. Jemne kladivkom pribite plastový závesový vrut až po začiatok špirály a potom s použitím vrutu už aj s vešiakovou podložkou vrut zatočte do sadrokartónu. Táto aplikácia je jednoduchá, avšak má opäť nízku nosnosť.

 

kotvenie-sadrokarton-6

 

Uchytenie do rámu (zosilnenia) samotnej konštrukcie

Spomínali sme to už v úvode článku, avšak toto riešenie je v podstate najpevnejšie. Vyžaduje si však plánovanie a prípravu pred budovaním samotnej steny, alebo inšpekciu, kde sa nachádza za stenou oceľový, či drevený rám konštrukcie. Potom už len prichytíte odpovedajúcim vrutom do dreva, alebo kovu. Hotovo. Pevné ako hrom.

 

kotvenie-sadrokarton-7

 

Zdroj: diyadvice.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať