Poslať na mail

Starý dobrý betón. Zdá sa, že ho dobre poznáme a ničím nás už nemôže prekvapiť. A predsa! Moderná výstavba dala zelenú nielen hypermoderným tvarom a konštrukciám, ale čoraz častejšie kombinuje dobré vlastnosti betónu s farebnosťou, či naopak s krásou „surového“ pohľadového betónu. Dnes už existuje viacero druhov moderných, špeciálnych betónov, ktoré sa používajú v občianskej, rezidenčnej i individuálnej výstavbe.

Pohľadový betón

Pohľadový betón je pôsobivým oživením moderného interiéru. Pohľadový betón sa už ani na Slovensku neobmedzuje výhradne na stavbu efektných stien, ale čoraz viac sa presadzuje aj v doplnkovej architektúre. Betónové obklady, schody, nábytok z pohľadového betónu, konštrukcie kozubov a kozubové dosky, betónová dlažba, či podlahy si nachádzajú čoraz viac priaznivcov. Pohľadový betón je taký betón, ktorý sa po oddebnení ďalej neprekrýva, ale zostáva priznaný – viditeľný vo svojej pôvodnej podobe. Betón, ktorý sa mieša na pohľadové konštrukcie, obsahuje viac jemných častíc na zaistenie celistvého povrchu. Pri pohľadovom betóne je mimoriadne dôležité kvalitné debnenie, vhodný odformovací prípravok a dôkladné zvibrovanie. Konzistencia a farebnosť betónu musí byť identická v celej konštrukcii. Dôležité je aj následné ošetrovanie čerstvého betónu. Textúra pohľadového betónu závisí výlučne od textúry použitej formy debnenia (t.j. aká forma, taký výsledný vzhľad povrchu). Po oddebnení už takmer nie je možné chyby dodatočne opraviť. Pri súčasných technológiách a vysokej kvalite debnení je ľahké vyhnúť sa estetickým nedostatkom, či iným chybám výsledného betónu.

Ak zvažujete pohľadový betón, zvoľte si radšej firmu, ktorá s ním má skúsenosti a konzultujte Váš zámer aj s betonárňou. CRH (Slovensko) a.s. i ďalší skúsení výrobcovia majú na tento účel špeciálne navrhnutú receptúru. Čím precíznejšia bude betonáž, tým väčšie potešenie budete mať z každého pohľadu na výsledný vzhľad.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať