Poslať na mail

Malá základová doska je základ menších stavieb, ktoré môžete realizovať na vašom pozemku. Budete ju napríklad potrebovať, ak si staviate záhradný domček. Veľa kutilov má pred základovou doskou rešpekt, ale my vám ukážeme, že niet sa čoho obávať. Ak máte chuť, správne náradie a materiál, všetko sa podarí. Pozrite sa a uvidíte sami.

Najprv náradie. Budete potrebovať fúrik, miešačku, aku-skrutkovač, vodováhu, kladivo, meracie pásmo, zarovnávaciu latu, gumené kladivo, murársku naberačku, tyč na zhutňovanie, lopatu, hrable a vedro. Teraz si pripravte materiál. Budete používať CRH cement Multicem, štrk s frakciou 0-22, vodu, murársku šnúru, dištančné podložky, kari siete, viazací drôt, klince a skrutky, dosky na debnenie, roxorové tyče, drvené kamenivo a oporné laty. Ako vždy, ani teraz nezabúdajte na bezpečnosť pri práci. Používajte ochranné okuliare, dlhé nohavice, pevnú obuv, gumáky a ochranné rukavice. Ako ste sa už naučili z predchádzajúcich videí Ako správne omietnuť tehlový múr či Ako sa správne stavia tehlová stena, v prípade dažďa, vetra a teploty pod 5 či nad 30 stupňov Celzia váš projekt radšej odložte na iný deň.

 

Ako na to. Najprv vykopte jamu s hĺbkou minimálne 80 cm. Na vyhĺbený povrch umiestnite debnenie. Stabilizujte a prekontrolujte všetky miery. V pravidelných rozostupoch 25 cm rozmiestnite dištančné podložky. Vložte vystužovacie kari rohože. Pozor, ich minimálna vzdialenosť od okraja by mala byť 3,5 cm. Prekrývať by sa mali 60 cm. Dôkladne ich upevnite.

 

Teraz sa pustite do miešania betónu. Pomer je na 1/2 vedra vody ide 1 vedro CRH cementu Multicem a 4 vedrá štrku frakcie 0-22 mm. Keď to budete nahadzovať do miešačky, správny postup je – najprv voda, potom CRH cement Multicem a nakoniec štrk. Všetko miešajte 3 – 5 minút. Vypnite, keď to má správnu konzistenciu. Skontrolujte stabilitu debnenia a vylejte betón. Správna výška je po okraj alebo mierne cez. Zhutnite latou alebo roxorom a povrch uhlaďte zarovnávacou latou. Kladivom pobúchajte po obvode debnenia, čím odstránite prebytočný vzduch. Prekryte fóliou proti rýchlemu vysychaniu. Nechajte prekryté aspoň 7 dní.. Ak je horúce počasie, 2x denne polievajte. A je to.

 

Práve ste sa naučili, ako sa stavia malá základová doska s pomocou CRH cementu Multicem.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať