Poslať na mail

Tak a máme tu ďalšie video z dielne CRH, tentokrát na tému Ako sa stavia základová doska. Tento projekt je výrazne väčší než sme sa doteraz vo videách CRH stretli, ale ako sa sami presvedčíte, je to relatívne jednoduché. Všetko sa dá, keď viete, ako na to a máte to správne náradie a materiál. Takže nebudeme zbytočne otáľať a pustíme sa do ďalšieho videa, z ktorého sa dozviete, ako sa stavia základová doska. Poďme na to.

Najprv si urobíme sumár náradia. Budeme potrebovať murársku šnúru, tyč na zhutňovanie, aku skrutkovač, vodováhu, kladivo, meracie pásmo, zarovnávaciu latu, gumenú kladivo, lopatu a hrable. Ako materiál si pripravte roxorové tyče, klince a skrutky, oporné laty, dištančné podložky, kari siete, viazací drôt, drvené kamenivo a hlavne domiešavač CRH. Viac info o nákupe hotového betónu aj od CRH napríklad tu. Nezabúdajte tiež na ochranné pracovné prostriedky. Budete potrebovať ochranné okuliare, dlhé nohavice, pevnú obuv, gumáky a ochranné rukavice. Ako už viete z minulých projektov, ak je teplota pod 5 stupňov Celzia či nad 30, je dážď alebo vietor, odložte váš projekt na iný deň. Tak a poďme na to.

 

Vykopte jamu minimálne do hĺbky 80 cm. Na vyhĺbený povrch umiestnite debnenie. Stabilizujte a prekontrolujte všetky miery. Dištančné podložky rozmiestnite v pravidelných 25 centimetrových rozostupoch. Vložte vystužovacie oceľové rohože. Ich minimálna vzdialenosť od okraja by mala byť 3,5 cm a prekrývať by sa mali 60 cm. Kari rohože dôkladne upevnite. Skontrolujte stabilitu debnenia. A potom príde domiešavač. Betón vylejte do debnenia po okraj alebo mierne cez. Stavebné a betonárske práce vám však domiešavač neurobí, tie si zabezpečujete sami. Zhutnite latou alebo roxorom. Povrch uhlaďte zarovnávacou latou. Kladivom pobúchajte po obvode debnenia – odstránite tak prebytočný vzduch. Zaliatu dosku prekryte fóliou proti rýchlemu vysychaniu. Nechajte prekryté aspoň 7 dní. Ak je horúce počasie, dvakrát denne polievajte.

 

A je to, práve ste sa s pomocou CRH dozvedeli, ako sa stavia základová doska. Veľa zábavy s vašimi projektmi. 🙂

 

 

 

 

 

 

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať