Poslať na mail

Kde všade a ako ľudia z celého sveta bývajú? Pozrite sa na výber súčasných trendov z oblasti bývania. 

 

Mini domy

Ľudí, ktorí sa rozhodli pre život v momentálne veľmi populárnych mini domoch (zväčša ide o domy s rozlohou približne 10 až 50 m2) presvedčil najmä fakt, že takéto bývanie dokáže preukázateľne znížiť nepriaznivý dopad na životné prostredie a tiež výrazne minimalizovať náklady na život obyvateľov. Vzhľadom na veľkosť mini domov je totiž možné stavbu zrealizovať s využitím prevažne recyklovaných materiálov a pri ich stavbe vzniká oveľa menej odpadu.  Malé priestory si samozrejme vyžadujú aj menšiu spotrebu energií na vykurovanie či klimatizáciu. Projekty mini domov sa stali populárne najmä v Amerike, kde sa do pozornosti dostali najmä v dôsledku finančnej krízy v roku 2008. V posledných piatich rokoch pred krízou, naopak, veľkosť domov postupne rástla aj napriek tomu, že priemerný počet členov rodín stále klesal. Viac o tomto trende sa dozviete tu.

 

trendy-byvanie

 

Zdieľané bývanie

Už v roku 1988 sa zrodila myšlienka zdieľať spoločné priestory a povinnosti týkajúce sa udržiavania domácnosti medzi viacerými rodinami a v súčasnosti sa tento spôsob života opäť dostáva do popredia. Značnú popularitu získal v Európe aj v USA. Tento model bývania vznikol najmä pre potrebu rodín s nižším príjmom, ktoré sa delia o starostlivosť o dom, pomáhajú si pri starostlivosti o deti ale aj pre starších ľudí, ktorý túžia po spoločnosti.

 

Bývanie v prepravných kontajneroch

V poslednom období ste určite zaznamenali trend premeny prepravných kontajnerov na plnohodnotné obytné priestory. Veľký úspech zaznamenali najmä v niektorých častiach Európy a na západnom pobreží USA. Hoci sa môže zdať, že ide o skutočnú novinku v oblasti architektúry, projekty domov postavených z kontajnerov sa oficiálne zrodili už v roku 1987, kedy Američan  Philip C. Clark získal patent pre jeho metódu konverzie jedného alebo viacerých oceľových  prepravných kontajnerov na obytnú budovu. Možnosti výstavby kontajnerových domov sú naozaj široké, či už ide o zobytnenie jedného alebo viacerých spojených kontajnerov tvoriacich luxusné bývanie. Zástancovia takéhoto bývania zdôrazňujú najmä výhody bývania ako napríklad ekologickosť a cenovú dostupnosť.

 
trendy-byvanie-1

 

Pasívne domy

Pomenovanie pasívny dom neodkazuje na konkrétny štýl. Tento termín skôr hovorí o energetickej účinnosti domov. Počiatky výstavby energeticky efektívnych domov siahajú až do roku 1988. Pasívne domy spĺňajú náročné štandardy účinnosti pre vykurovanie a chladenie, spotrebu energie a únik vzduchu. Cieľom je udržať príjemnú vnútornú klímu bez využitia aktívnych systémov regulácie teploty ako sú klimatizačné zariadenia a radiátory. Niet preto divu, že náklady na energie sú pri pasívnych domoch podstatne nižšie ako pri klasických. Pasívne domy sú mimoriadne vhodné pre ľudí trpiacich alergiami, alebo ľudí žijúcich v oblasti s nízkou kvalitou vzduchu, keďže dom je vďaka premysleným systémom prakticky vzduchotesný.

 

Mikro apartmány

Prvé a najznámejšie mikro apartmány boli postavené v Tokiu už v roku 1972. Hoci v súčasnosti sú tieto apartmány už prázdne, alebo slúžia len ako skladovacie priestory, bývanie v miniatúrnych kapsulách zostáva najmä v Japonsku stále populárne. Ich výstavba má význam najmä  v preplnených mestách s vysokým nájomným. Najčastejšie sa však využívajú len ako akési hotelové izby určené pre turistov. V súčasnosti sa tento trend dostáva aj do Ameriky, kde prebieha výstavba prvých skutočných mikro bytov. Celý komplex má okrem obývateľných priestorov obsahovať aj ďalšie vybavenie ako posilňovňu, kaviarne, obchod a ďalšie.

 

Domy na streche

Domy postavené priamo na streche iných budov? V Číne je takéto bývanie realitou! Netradičné domy ponúkajú plnohodnotné bývanie ako v klasickom dome, a to so všetkým čo k nemu patrí. Dom, záhrada aj oplotenie pozemku. Domy na strechách sa postupne stávajú súčasťou veľkých a preplnených miest vo viacerých kútoch sveta, hoci stále narážajú na problém so zákonnosťou a bezpečnosťou stavieb. Viete si aj vy predstaviť takéto extrémne strešné bývanie

 
trendy-byvanie-3

 

Zelené strechy

V posledných rokoch sú projekty domov zahŕňajúce zelené strechy skutočne populárne, a to najmä vďaka benefitom, ktoré so sebou prinášajú. Strechy pokryté vegetáciou predstavujú skvelý spôsob ako zabezpečiť izoláciu strechy a reguláciu vnútornej teploty domu. Sú tiež šetrné k životnému prostrediu a prispievajú k zníženiu emisií skleníkových plynov. Významné sú najmä pre mestské prostredie, kde je zvyčajne nedostatok zelene a slúžia tiež na zlepšenie odtoku vody. Rastliny zlepšujú kvalitu ovzdušia a nasávajú škodlivý oxid uhličitý. Ak teda preferujete ekologický životný štýl a záleží vám na životnom, zelené strechy sú presne pre vás!

 

Domy z 3D tlačiarne

Čínskej stavebnej firme využívajúcej 3D tlač sa podarilo úspešne postaviť päť poschodový dom a 10 menších domčekov len pomocou rýchloschnúceho cementu a recyklovaného odpadu, a to už za jeden jediný deň. Zdá sa vám to neuveriteľné? Tento proces výstavby je nie len rýchly, ale aj lacný a energeticky úsporný. A aj keď sú tieto prvé domy z 3D tlačiarne len prototypmi a ešte nie sú určené pre skutočné bývanie, je len otázkou času kedy sa tak stane.

 

Zdroj: mentalfloss.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať