Poslať na mail

V prípade, že plánujete stavbu nového rodinného domu, možno aj vy rozmýšľate nad zásadnou otázkou, a teda akú variantu zvoliť. Bungalov, alebo klasický poschodový dom? Aké sú rozdiely v energetickej náročnosti, cene a tiež v komforte bývania? Na tieto otázky odpovedá odborník.

 

typ-domu-3

 

Na stavbu bungalovu, samozrejme, potrebujete o čosi väčší pozemok ako pri poschodovom dome, keďže všetky miestnosti sa nachádzajú na jednej úrovni. V prípade, že disponujete menším pozemkom, jednoznačne odporúčame stavbu poschodového domu, vďaka čomu je možné zachovať aj priestory určené pre záhradu. Ďalším faktorom, ktorý môže rozhodnúť o type stavby, ktorú si zvolíte je počet členov rodiny. Pre bungalov sa zväčša rozhodujú bezdetné či staršie páry alebo páry s jedným dieťaťom, nakoľko nepotrebujú na život toľko priestoru a pri malom počte ľudí je ľahšie zachovať osobný priestor a súkromie pre každého člena rodiny.

 

Jednou z nevýhod takýchto domov je tiež ich vyššia energetická náročnosť. Na druhej strane však poskytuje najlepšie podmienky pre bezbariérové bývanie, a práve to je dôvod, prečo si tento typ stavby volia najmä starší ľudia kvôli zjednodušenej mobilite. Ďalšou nevýhodou je spravidla sadrokartónový strop a na ňom asi 50 cm minerálnej izolácie. Z tohto dôvodu podstrešie nie je pochôdzne.

 

Cena domu je naozaj veľmi široký pojem keďže závisí od mnohých faktorov. Ak si chcete postaviť dom svojpomocne, čo sa týka najmä hrubej stavby, tá sa pohybuje pri bungalovoch okolo 200-300 € na m2 vrátane prác. Problémom sú však predovšetkým ďalšie inštalácie, ktoré spravidla stoja až trikrát viac ako hrubá stavba. Práve zabezpečenie kúrenia, okná, dvere, sanita, elektrika, prípojka domu na inžinierske siete a ďalšie tvoria najpodstatnejšiu časť nákladov na stavbu rodinného domu. A tú nie je ľahko odhadnúť. Odporúčame preto hľadať na internete, v katalógoch rodinných domov, kde nájdete tiež informácie o orientačných nákladoch na holodom podľa vašich predstáv.

 

Každý typ stavby, bungalov aj poschodový dom, má svoje výhody a nevýhody. Práve z tohto dôvodu je nevyhnutné zohľadniť všetky aspekty bývania, životný štýl a osobné preferencie všetkých členov rodiny.

 

Prajeme veľa sily s výberom a výstavbou nového domu!

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať