Poslať na mail

V letných mesiacoch sa všetci snažia svoj voľný čas tráviť vonku. Či už v záhrade, na kúpaliskách, či v rekreačných centrách. No leto je vhodné nie len na oddych, ale aj na stavbu vlastnej záhradnej chatky, či domčeka. Ako na to?

Ak si chcete postaviť vlastný záhradný domček, mali by ste si v prvom rade vybrať ten správny pozemok. Výber pozemku závisí na viacerých aspektoch.

Výber pozemku pod záhradný domček

Správny pozemok je samozrejme ten, ktorý najviac vyhovuje Vám. Pretože to jediné už nezmeníte. A pri pozemku by ste nemali robiť kompromisy. Ak Vám nevyhovuje, radšej hľadajte ďalšie možnosti pre výber pozemku.

Technické zabezpečenie pozemku by malo byť zabezpečené inžinierskymi prípojkami, čiže voda, plyn, elektrina a k tomu kanalizácia. Ak máte tieto prípojky na pozemku je veľa problémov vyriešených. Nakoľko doťahovanie prípojok na pozemok je často náročné nie len časovo, ale aj finančne.

Pri záhradnom domčeku však niektoré z týchto prípojok viete oželieť. No už si musíte Vy zvážiť, aký typ záhradného domčeku chcete mať.

Ak plánujete v domčeku tráviť letné víkendy, tak by ste tam určite uvítali vodu, elektrinu a asi aj kanalizáciu. Aj keď kanalizáciu je možné vyriešiť aj ako žumpu.

Ak však chcete záhradný domček len ako prístrešok pred dažďom, keď budete na záhrade tráviť dlhé letné večeri, viete si zrejme vystačiť aj bez vody a pod.

zahradny-domcek

Umiestnenie záhradného domčeka

Znovu záleží na tom, o aký typ záhradného domčeka máte záujem. Ak chcete záhradný domček, ktorý bude mať vlastnú kuchynku a spací kútik, je dôležitá jeho orientácia na svetové strany. Obytné časti by mali byť orientované na juh, juhovýchod a juhozápad. Tak využijete čo najviac slnečného svetla a zlepšíte tepelnú bilanciu Vášho záhradného domčeka.

Technické miestnosti, ako napr. kuchyňa, či špajza sú tak v chladnejšej časti domu, čo je oveľa praktickejšie.

Tvar záhradného domčeka

Okrem orientácie stavby rozhoduje aj tvar samotného domčeka. Platí pravidlo, čím zložitejší dom s viacerými výčnelkami, tým je väčšia pravdepodobnosť vzniku tepelných mostov a tým únik tepla, či chladu z vnútra stavby.

Snažte sa na južnú stranu umiestniť väčšie okná, zabezpečíte si tak dostatok svetla a taktiež tepla v interiéri. To je nie len praktické, ale aj ekonomické, vzhľadom na spotrebu energie na vykurovanie a osvetlenie priestoru.

zahradny-domcek2

Úprava a materiály

Povrchová úprava záhradného domčeka je na Vašom vkuse. Na výber však máte veľkú škálu materiálov. Či už drevo, alebo klasická omietka. Podstatnejšie však sú materiály, ktoré sú použité na zateplenie domu. Malo by ísť o kvalitné certifikované materiály, ktoré majú dobrú funkčnosť a dlhú životnosť.

Konštrukcia záhradného domčeka môže byť drevená, ale aj kovová záleží od dodávateľa. Dokonca je možnosť zakúpiť si celý záhradný domček a vyhnúť sa tak problémom so zdĺhavým výberom materiálov a pod.

Dbajte však aj na kvalitnom výbere okien a dverí, pretože práve okná a dvere patria k miestam s najväčším únikom tepla, či chladu. Takže v tomto prípade sa radšej zamerajte na kvalitu, lebo tu rozhodne platí „nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci“.

zahradny-domcek4

Realizácia

Začínate ukotvením záhradného domčeka. Záhradný domček môže mať klasické betónové základy, alebo využijete lacnejšiu a oveľa jednoduchšiu možnosť a tou sú zemné skrutky.  Ide o jednoduchý variant, ako ukotviť stavbu.

Ešte predtým si však pripravte projekt záhradného domčeka a jeho jednotlivé sekcie. To znamená, v ktorej časti bude kuchynská časť, prípadne kúpeľňa a pripravte si tam miesta na prípojky.

Rozmerajte si priestor tak, aby ste pri umiestňovaní zemných skrutiek vedeli, kde môžete vŕtať, alebo pri betónovaní základov, aby ste vedeli, kde sú krajné časti. Môžete realizovať.

Následne môžete umiestniť konštrukciu záhradného domčeka na kotvy, ktoré majú na sebe drevenú, či kovovú platformu.

Po ukotvení začína realizácia stavby. Po dokončení konštrukcie prichádzajú na rad povrchové úpravy. Či už externá povrchová úprava, ale aj úprava interiéru.

Izolácia stavby by mala prebehnúť podľa inštrukcií odborníka, ktorý presne vypočíta aká hrúbka izolačného materiálu má ísť na danú veľkosť stavby.

Taktiež kúrenár Vám poradí, aké veľké radiátory, či piecku s daným výkonom potrebujete.

zahradny-domcek3

Udržiavanie záhradného domčeka

Aj po dokončení a interných úpravách by ste nemali na stavbu zabúdať. Každý materiál má nejakú dobu, po ktorej by ste mu mali venovať nejakú pozornosť. Dôležité je to hlavne pri dreve. Drevo si vyžaduje každoročnú starostlivosť, či už ide o namorenie, alebo lak.

Netreba však zabúdať ani na kov. Pri záhradných domčekoch, ktoré majú komín je dôležitá aj revízna prehliadka kúrenára, či kominára, ktorý bude kontrolovať stav vykurovacieho telesa.

No aj počas týchto občasných prehliadok si môžete užívať všetky výhody záhradného domčeka a naplno relaxovať.

Foto: Pinterest.com

Mohlo by Vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať