Poslať na mail

Určite ste už videli stupňovité terasy v prírodopisných filmoch zo strednej Ameriky. Kedysi Inkovia tak pestovali v Machu Picchu kukuricu či iné rastliny. Aj dnes sa často takéto terasy využívajú v záhradách. Respektíve nebudujete terasu, ale snažíte sa oddeliť jednu časť záhrady od druhej. Čo však robiť, ak máte malý rozpočet a veľké očakávania? Odpoveď je jednoduchá. Recyklujte.

záhradné terasy z paliet
Stupňovité terasy zo starých drevených paliet

Europalety sú super vynález a mnohí kutilovia z nich urobili hotové zázraky – od záhradného nábytku cez interiérové police a postele až po stupňovité terasy. Drevené palety jednoducho rozoberiete a trocha šikovnejší kutil si z nich urobí jednoduchú ohradu, ktorú vyplní zeminou a hľa – je to ideálna „teraska“ na pestovanie jahôd, paradajok či byliniek. Dnes nie je až taký problém palety zohnať, pretože výstavba najmä v okolí hlavného mesta je šialená. Stačí sa poobzerať po Facebooku či pogoogliť na internete.

Terasy z betónových tvárnic

Ak si staviate plot z tvárnic či vám nejaké ostali z budovania základov, zrecyklujte ich. Betón je trváci a odolný materiál. Navyše, ak použijete zvyšky zo stavby, budete mať aj skvelý pocit, že ste ušetrili.

stupňovité terasy z kameňa
Dobrý kameň je vždy dobrá voľba

Určite ste videli mnoho starých filmov, kde naši predkovia vytvárali veľké múry okolo svojich polí. To nebolo preto, že by ich chceli chrániť. Jednoducho všetky skaly, ktoré vyťahali z polí, podávali do takéhoto plotu – u nás sa to nazýva romantickým slovom hrobľa. Z tohto materiálu koniec koncov vznikli aj tie stupňovité inkské terasy v Machu Picchu. Ak ste na dedine či v blízkosti lesa, je dostatok vhodných skál všade naokolo. Tak neváhajte, použite ich. Ak ich spevníte betónom či maltou, bude to ešte trvácnejšie.

Čo iné by mohlo fungovať?

Je strašne veľa možností, ak máte fantáziu a ochotu experimentovať. Napríklad starý vlnitý plech môže celkom dobre poslúžiť. Či napríklad siahnite po starých vínových fľašiach. Ak z nich spravíte malý plot, aj tento môže celkom dobre držať hlinu na mieste. Navyše vyzerá fajn. Štýlové je tiež použiť drevené koly. Síce nie sú navždy, ale vyzerajú kúlovo. Takže ak chcete takéto stupňovité terasy vybudovať na svojej záhrade, neváhajte. Najprv trocha kreatívneho cvičenia, potom nákres a nakoniec plnou parou do projektu. Veľa zábavy, priatelia.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať