Poslať na mail

Vertikálna záhrada predstavuje moderný spôsob pestovania a rozširovania zelene bez potreby väčšieho priestoru. Pestovanie rastlín na kolmej stene ale nie je len čisto estetickou záležitosťou. Viac o výhodách vertikálnych záhrad sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

 

1. Záhrada presne podľa predstáv majiteľa

Na výber máte z rôznych typov vertikálnych záhrad, resp. zo systémov upevňovania rastlín. Tie zoženiete u špecializovaných výrobcov, alebo si konštrukciu vyrobíte jednoducho sami. Len na vás záleží aj výber rastlín a ich umiestnenie. Rozmery vertikálnych stien sú tiež ľubovoľné, takže využitie nájdu v každom priestore.

 

vertikalna-zahrada-6

 

vertikalna-zahrada-2

 

2. Využitie v interiéri aj exteriéri

Vertikálnu záhradu môžete vysadiť prakticky kdekoľvek – do interiéru aj exteriéru. Hodia sa do kancelárii, bytov, domov, záhrad aj balkónov, osviežia aj nudnú fasádu. Pre každé miesto je však dobré zvoliť ten správny systém vysádzania a typy rastlín aj podľa toho, akú starostlivosť ste ochotní záhradke venovať. Ak túžite po zelenej stene no pravidelná starostlivosť vám robí starosti, siahnite napríklad po machu, ktorý je bezúdržbový a navyše nepotrebuje ani denné svetlo.

 

vertikalna-zahrada-5

 

3. Nezaberajú miesto

Vertikálna záhrada umožňuje pestovať rastliny na kolmej stene, vďaka čomu ušetríte veľa priestoru. Aj preto sa mimoriadne hodí na balkóny bytov, kde majitelia väčšinou nemajú veľa iných možností, no aj napriek tomu si chcú priniesť kúsok prírody domov, pestovať drobnú zeleninu či čerstvé bylinky.

 

vertikalna-zahrada-8

 

4. Spríjemňujú podmienky v priestore

Vertikálne záhrady tiež pomáhajú čistiť a filtrovať vzduch, zachytávajú prach, a tým výrazne zlepšujú jeho kvalitu, čo pocítite najmä v interiéri. Navyše slúžia aj ako zvukový a tepelný izolátor. Pri správnom umiestnení tak môžu viesť až k zníženiu nákladov na vykurovanie v zime, v lete zase prehriaty priestor príjemne ochladia a zvlhčia vzduch.

 

Zdroj: doityourself.com, myplantconnection.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať