Poslať na mail

Ak vaša pivnica nemá okná, musíte v nej stále svietiť, keď tam čokoľvek robíte. Navyše máte problém s vetraním, čo je problém najmä na jar. Ak však pivnica pivničné okná má, je to ideálne miesto pre vstup zlodejov do domu. Okná sú nízko, často sú zakryté krovinami, nik si ich nevšíma – čo viac si môže šikovný vlamač priať? Prečítajte si zopár šikovných opatrení, ktoré stačí aplikovať a zlodej si na váš dom nechá radšej zájsť chuť.

pivničné okná

Pivničné okná treba vidieť

Tu neplatí, že ak to nevidíte, nie je to problém. Pivničné okná nenechávajte zarastené rôznymi rastlinami či krovinami. Vytvárate tak úkryt, v ktorom sa bude vlamačovi parádne pracovať. Pekne ich odkryte, nech ich okolitý svet vidí. Uvidí tak totiž aj prípadného vlamača.

 

Použite nerozbitné sklo

Určite na pivničné okná nepoužite bežné sklo. Stačí jedna skala a vchod do domu je voľný. Dnes je na trhu kopec druhov takéhoto bezpečnostného skla. Aplikujte ho a zlodej si na ňom spoľahlivo vyláme zuby.

pivničné okná a bezpečnosť

Ak máte bezpečnostný systém, nenechajte si to iba pre seba

Urobte vášmu alarmu či kamerovému systému správnu reklamu. Nič neodradí zlodeja viac ako nápis, že objekt je monitorovaný kamerovým systémom či pohľad na sirénu hned pri vchode. Každý zlodej totiž ide cestou najmenšieho odporu. Ak sa má trápiť s vaším zabezpečeným domom, to radšej pôjde k nezabezpečenému susedovi. Kradnúť bude rovnako, ale námahy bude mať oveľa menej. A to sa oplatí.

 

Nainštalujte bezpečnostnú mrežu

Niet nad klasiku. Ktorému vlamačovi sa chce paprať so solídnou železnou mrežou? Také prepiľovanie mreží stojí čas a námahu. Ak je zlodejom bezdomovec, nemá na vlámanie väčšinou žiadne nástroje a pevná nedobytná mreža ho o chuť kradnúť stopercentne pripraví.

pivničné okná a prístup

Zamedzte akékoľvek prístupové cesty

Nepotrebujete zrovna opatrenia ako z Mission Impossible. Stačí napríklad, ak pod pivničné okná rozmiestnite kvetináče či iné veci, ktoré poriadne znepríjemnia manipuláciu na tomto mieste. Každému vlamačovi sa odnechce vlámanie tam, kde najprv bude hodinu odkladať veci stranou, aby sa k oknu vôbec dostal.

 

Dobrý zámok je dobrý zámok

Ide o dodatočné opatrenie. Ak však aj máte solídne mreže, potrebujete ich tiež vedieť otvoriť – čo ak vypukne v dome požiar a toto bude úniková cesta? Tu vám pomôže spoľahlivý zámok. Treba brať do úvahy, že síce sa každý zámok otvoriť dá, ale je to oveľa ťažie a časovo náročnejšie, ako keď je systém bez zámkov. A taký vlamač musí konať rýchlo, aby ho nik neodhalil. Keď si zráta, koľko sa bude paprať s vašimi zámkami, tak ho hneď prejde chuť.

 

Zablokujte výhľad do pivnice

Pozor, pivničné okno by malo byť viditeľné, aby sa pri ňom nik nemohol nepozorovane motať. Ale pohľad do vnútra pivnice je iná vec. Prečo by ste mali lákať vlamača pohľadom na dostupné veci v pivnici? Stačí nepriehľadné sklo či len okno zakryť zvnútra a je vybavené.

 

Keď svietite, posvieťte si aj na pivničné okná

Keď príde večer či noc, tma hrá v prospech vlamača. Nebude sa preto s námahou snažiť vlúpať tam, kde je dobre vidno z ulice aj cez deň aj v noci.

 

Bezpečnosť je ošemetná vec. Vyzerá, že nie je potrebná a iba na ňu míňate peniaze. No vždy je lepšia prevencia než potom riešiť vykradnutý dom s poisťovňou. Veľa zábavy pri zabezpečovaní vašich pivničných okien. Môže to byť super jarný projekt pre vašu po zime znudenú kutilskú dušu :-).

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať