Poslať na mail

Príroda je mocná čarodejnica. Niekedy sa to hodí – napríklad keď chcete vypestovať vlastné ovocie či zeleninu, no niekedy je to na porazenie. Stačí totiž akákoľvek malá škára či štrbina na chodníku či zámkovej dlažbe a skôr či neskôr sa tam zakorení nejaká tráva. Nie je to problém len estetický. Tráva medzi dlažbou ju postupne rozrušuje. Čim skôr ju odtiaľ dostanete, tým lepšie. Ako však na to? Nie je jednoduché zbaviť sa buriny na chodníkoch či medzi dlažbou.

zbaviť sa buriny

Zbaviť sa buriny môžete jednoducho. Ručne…

Je to relatívne rýchly aj keď namáhavý spôsob. Zaručene je však absolútne ekologický. Keď sa však budete pokúšať burinu vytiahnuť, dajte pozor, nech vytiahnete aj korene. Je dobré si na pomoc zobrať nástroje -napríklad špachtľu či skrutkovač. Dobrý spôsob je tiež poliať burinu vriacou vodou. Toto by malo zabiť rastlinu až do koreňov. Treba si však dať pozor, aby ste poliali iba tú rastlinu, ktorej sa chcete zbaviť.

zbaviť sa buriny postrekom

Keď to inak nejde, použite silnejšie zbrane

Existujú rôzne herbicídy, ktoré môžu pomôcť. Na trhu sú také, ktoré zabijú všetky rastliny. Tiež sú však dostupné aj selektívne herbicídy, ktoré zabijú napríklad iba dvojklíčnolisté rastliny. No mnoho ľudí má s herbicídmi problém. Predsa len, je to chémia. A ak máte domáce zviera – psa, mačku, či po dvore sa vám premávajú malé deti, je lepšie siahnuť po prírodných riešeniach.

zbaviť sa buriny ručne stručne

Recepty starej matere

Vedeli ste, že si môžete vyrobiť celkom účinný herbicíd, ak zmiešate ocot a prípravok na umývanie riadu? Skúste pomer čajová lyžička prípravku na pohár octu. Dobre zamiešajte a nalejte do rozprašovača. Posprejujte neželané rastliny a uvidíte, malo by to zabrať. Ďalší recept je sóda, ktorou posypete štrbiny, kde vyrastá burina. Sodík v sóde by mal zabiť rastlinu a tiež funguje ako prevencia pred rastom ďalšej buriny. Buďte však opatrní, sóda zabije všetky rastliny.Ďalšou možnosťou je použiiie soli. Ak ju nasypete na burinu, do týždňa by mala zahynúť. Nie nadarmo sa traduje, že v staroveku sa v dobitých krajinách posolili polia, aby tam už nikdy nič nevyrástlo. Pozor však, aj soľ zabíja bez rozdielu. Ďalší tip na zváženie je použitie ohňa. Dnes už dostať špeciálne náradie, ktoré funguje ako predĺžený horák, s ktorým burinu vypálite.

Nedovoľte burine, aby vyrástla

Jednoduché riešenie je urobiť také prostredie, ktoré nedovolí burine vyrásť. Existujú rôzne piesky či štrky s drobnou frakciou, ktorými štrbiny vyplníte. Pravdou však je tiež, že skôr či neskôr sa burina chytí aj do takéhoto štrku. Tiež je dnes moderné používať mulčovaciu kôru, najmä okolo kríkov či do okrasných záhonov. Tá zabraňuje rastu buriny a tiež zadržuje vlahu. Niekedy je však nepraktické ju dávať na chodník.

Boj s burinou je ako boj s veternými mlynmi. Príroda si vždy nájde spôsob, ako sa presadiť. Musíte sa pripraviť, že boj s burinou budete zvádzať každoročne. Vyskúšajte však naše recepty a možno vám nejaký zafunguje. Síce určite nie natrvalo, ale aspoň dočasne vám pomôžu zbaviť sa buriny na chodníku či medzi dlažbou. Veľa úspechov, priatelia.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať