Poslať na mail

Burina medzi dlažbou vie byť veľký problém. Na jar tráva rastie ako bláznivá a pokiaľ ju nebudete riešiť, korienky vám dokážu postupne narušiť štruktúru dlažby. Príroda je veľmi silná a tak ako sa mach, trávy a malé stromčeky dokážu vysporiadať aj s pevnou skalou, vaša dlažba je pre prírodu hračka. Preto nie je iná možnosť ako sa o dlažbu starať. Našťastie existujú viaceré osvedčené spôsoby, ako sa dá burina medzi dlažbou vyriešiť. Pravidlom číslo jedna však je, aby ste problém nenechali zájsť príliš ďaleko a pekne si burinu držali pod kontrolou.

Burina medzi dlažbou: zbavte sa tej najväčšej buriny ručne-stručne

Toto býva najjednoduchšie riešenie. Vytrháte najväčšiu burinu rukami, prípadne si pomôžete malou motyčkou či špicatým nástrojom. Bohužiaľ takto neodstránite korene, z ktorých vám rastlina postupne vyženie ďalšiu burinu. Takže ak chcete bojovať proti burine manuálne, dajte si pozor na to, aby ste vždy odstránili korene. Problémom však je, že toto riešenie nie je nikdy trvalé.

Burinu medzi dlažbou môžete zničiť aj bez herbicídov

Toto riešenie je lacné a napriek tomu efektívne. Vylejte na burinu vriacu vodu. Burina by mala uschnúť počas zopár dní. Dobre to poznajú ľudia na dedinách. Tam, kde dodnes nie je kanalizácia sa riad umýva v horúcej vode nahriatej na sporáku. A čo s vodou, keď všetko umyjete? Vylejete ju do trávy. Ak to robíte často a na jedno miesto, tráva v tejto časti zvykne uschnúť a vytvorí sa „holina“. Alternatívou k horúcej vode môže byť ocot. Octový roztok zabije burinu počas niekoľkých dní podobne ako horúca voda. Niektoré ľudové návody používajú roztoky vody, octu, soli či saponátov (jar) v rôznych pomeroch (slaná voda vraj spoľahlivo ničí žihľavu). Googlu sa medze nekladú, ale výsledky môžu byť fakt rôzne. Nejaké nápady nájdete tu, ale neručíme za ne  🙂

 

Ak nič nepomáha, použite herbicíd

Existuje mnoho herbicídov, ktoré môžete použiť. Stačí sa poradiť v miestnom záhradníctve či v obľúbenom hobby markete, kde bežne predávajú rastliny. Najprv to skúste s jemnejšími roztokmi. Predsa len sú herbicídy chémia a keď sa vám „uleje“ viac, ako zamýšľate, môžete zabiť aj porast v okolí dlažby. Len si predstavte, že sa po aplikácii herbicídu rozprší a katastrofa je na svete.

Keď nepomôže „voda“, možno zaberie oheň

Aj keď tento recept vyzerá brutálne, je to veľmi efektívne riešenie buriny. Plynovým horákom môžete burinu (hlavne pokiaľ je vyschnutá prudkým slnkom) spoľahlivo vypáliť. Trávu ľudia vypaľujú bežne (a sú za to aj veľké pokuty, ak to robia bez rozmyslu), ale táto metóda nosí tiež zopár nebezpečenstiev. Oheň môže poškodiť dlažbu, takže môžete narobiť viac škody ako úžitku. Ak si však dáte pozor, máte ďalší efektívny spôsob do vašej súpravy Ako sa zbaviť buriny medzi dlažbou.

 

Zdroj: doityourself.com, urobsisam.zoznam.sk, porada.sk

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Záhrada – tipy a inšpirácie zo sveta
Zámková dlažba: váš domáci projekt

 

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať