Poslať na mail

Hovorí sa, že môj dom je môj hrad. Aby však dom bol skutočne hradom, potrebujete plot. Práve plot dá domu ten pravý pocit vlastníctva. Nielen, že zvýši vašu bezpečnosť, ale tiež oddelí vaše vlastníctvo od zvyšku sveta a dá vám pocit, že tento kus zeme patrí iba vám. Postaviť však dobrý plot nie je jednoduché. Môžete strašne veľa pobabrať, navyše sa vaše chyby prejavia až s odstupom času. Tiež nikde nemáte záruku, že najatí remeselníci budú zrovna majstri vo svojom odbore. Preto sme pre vás pripravili tento blog, v ktorom sa dozviete najčastejšie chyby, ktorých sa môžete dopustiť pri stavbe vlastného plota.

drevený plot
Chyby pri stavbe plota, o ktorých ani netušíte

Niekedy urobíte všetko absolútne správne, no aj tak ste urobili chybu. Nie, nehovoríme o nešikovných majstroch. Často totiž majú obce všeobecne záväzné nariadenia, ktoré sa týkajú plotov. Tiež sa vyžadujú ohlasovacie povinnosti na stavebnom úrade. Ak si postavíte plot bez toho, aby ste tieto nariadenia a pravidlá rešpektovali, môže sa stať, že budete musieť nákladne prerábať, lebo vám príde rozhodnutie obecného úradu. Tiež sa pripravte na mastnú pokutu. Najčastejšie je pravidlo o povinnej výške, čo je problém napríklad pri betónových plotoch so štandardnou výškou 2 metre. Čo však ak obec má nariadenie, že plot nesmie byť vyšší ako 170 cm? True story. Takže sa radšej poinformujte na obecnom úrade. Za tú námahu to rozhodne stojí.

neberte prvú ponuku
Nechoďte po prvej ponuke, ktorú dostanete

Dnes je to fakt peklo nájsť dobrých majstrov. Zlyhávaj tu aj internet. Dobrí majstri sú drahí a hlavne, majú dosť práce pomaly na rok dopredu. Pozor si musíte dať práve na takých, čo nájdete na internete a sú hneď voľní. Často ide o fušerov, ktorí pobabrú, na čo siahnu – ale vypýtajú si za to peniaze ako za profesionálnu prácu. Je dobré počítať s tým, že výstavba plota bude trvať dlhší čas. Zabezpečte si viacero ponúk. Podpíšte zmluvu alebo aspoň objednávku. Proti fušerom sa ťažko brániť. No je to dôležité, inak si narobíte viac problémov ako radosti z nového plota.

Oploťte si pozemok – iba váš pozemok

Častou chybou je, ak sa pustíte do stavby plota bez toho, aby ste presne rešpektovali hranice vášho pozemku. Niekedy je lepšie zavolať geodeta a všetko poriadne vymerať. Lebo ak, hoci neúmyselne, zaberiete cudziu pôdu, môže to končiť mastnou pokutou, prípadne nariadením na odstránenie stavby. Tu veľmi pomáha komunikácia. Dajte vedieť susedovi vopred, že budete robiť plot. Pravdepodobne to tiež budete musieť ohlásiť na miestnom úrade.

Správne si všetko vymerajte

Plot je tiež stavba. Čím lepšie si všetko vymeráte, tým presnejšie nakúpite materiál. Pekne si vymerajte, kde majú byť zarazené stĺpy, aká má byť medzi nimi vzdialenosť, koľko potrebujete betónu atď. Pamätajte, čím viac musíte dokupovať, tým viac sa vám plot predraží.

chyby pri stavbe plota
Správne betónovanie stĺpov

Je strašne jednoduché zabetónovanie stĺpov odfláknuť. Majstri, čo chcú mať od vás pokoj, poradia použiť suchý betón a neskôr naliať vodu – čím ušetria čas. No ak to urobíte práve takto, riskujete, že betón sa nesprávne zmieša, čo zníži stabilitu stĺpov. Je síce prácnejšie si poctivo zmes vymiešať, ale budete mať istotu, že vaše stĺpy prežijú aj atómový výbuch 🙂

Šetrenie na nesprávnom mieste

Najmä tí fušeri, ktorých objavíte na internete, preferujú čo najväčšie vzdialenosti medzi stĺpmi. Práve inštalácia stĺpov je časovo a finančne náročná. No ak stĺpy postavíte príliš ďaleko od seba, znižujete stabilitu a trvácnosť plota. Samozrejme, veľa závisí aj od toho, ako bude plot vyzerať. No pravidlo je, že cez 2,5 metra je už príliš veľa. Takýto plot nielen, že vyzerá divne, ale je tiež nestabilný.

Nie je drevo ako drevo

Drevené ploty sú na Slovensku starou klasikou. Síce tak dlho ako kovové nevydržia, no vyzerajú super. Otázkou však je, prečo tak dlho nevydržia, keď existuje mnoho starých drevených stavieb, ktoré “držia” stovky rokov. Problémom je najčastejšie chybné drevo. Ak kúpite to najlacnejšie drevo, ktoré neprešlo úpravou – chybne vyschnuté, bez namorenia proti škodcom a plesniam, bez akéhokoľvek ošetrenia na použitie vonku, potom sa nedivte. Tiež veľa závisí od typu dreva. Oplatí sa urobiť si krátky prieskum na internete a tiež sa dobre povyzvedať na píle. Určite vás niekto usmerní a vy neurobíte chybu pri nákupe.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať