Poslať na mail

Ploty  a oplotenie

Dokončený rodinný dom si v dnešnej dobe priam vyžaduje ochranný obal. Plot vám poskytne pocit bezpečia a vytvorí akúsi hranicu voči okolitému svetu. Aký plot však zvoliť? Ktorý materiál si vybrať a do akej výšky plot postaviť? Toto sú otázky na ktoré hľadá každý odpoveď. Ak ste sa rozhodli postaviť si plot svojpomocne, tak ste na správnej stránke. U nás nájdete návod na stavbu plotu cez betónové ploty až po tie najjednoduchšie drevené. Pokiaľ máte otázky týkajúce sa stavby plotu neváhajte a opýtajte sa bezplatne našich odborníkov.

 

Aký úžitok chcete od plotu ?

  • Dodatočné súkromie ? (Vysoké betónové ploty)
  • Vyššia bezpečnosť ? (Vysoké betónové ploty)
  • Oplotenie pre zvieratá alebo domácich miláčikov ?
  • Dekoratívny prvok k záhrade alebo k domu ?

 

Viac detailov v našich článkoch…

 

Pokiaľ ste si určili aký úžitok by malo priniesť oplotenie pre vaše obydlie je čas na ďaľšiu fázu a to je aký materiál použiť ?

 

Aký si vybrať materiál pre stavbu plotu ?

Ste trochu zmätený a neviete aký plot a z akého materiálu si vybrať? V krátkosti môžeme uviesť niekoľko detailov alebo kritérií podľa ktorých sa môžete riadiť pri výbere vhodného plotu. (obrazok plot).  V krátkosti je asi 5 základných typov plotov.

  • Betónové ploty
  • Drevené ploty
  • Ploty z PVC
  • Oceľové ploty
  • Hliníkové ploty

Nedá sa povedať, ktorý materiál je lepší a ktorý použiť. Všetko záleží od vašich ďaľších kritérií a potrieb.

Betónové ploty majú výhodu nepriehľadnosti avšak sú dosť nákladné. Drevené ploty sú o niečo lacnejšie, dodajú prirodzený vzhľad okoliu vášho domu, ale životnosť tohto oplotenia podstatne nižšia. Pre ľudí, ktorí by chceli spojiť výhody dreveného a betónového plotu prichádza na zváženie možnosť plotov z PVC materiálu. Ide o dlhotrvácny materiál s nízkymi nákladmi na údržbu, na druhej strane mu chýba odolnosť betónového plotu a ľahko sa zlomí. V tomto prípade sa dá vystužiť kovovými podperami alebo tyčkami.

Ako vidíte o materiáloch na stavbu plotu sa dá toho písať naozaj veľa a je príliš náročné to všetko obsiahnuť v úvode. Odporúčame Vám preto prejsť na stránku našich článkov o materiáloch pre ploty.

S vývojom vedy a techniky v stavebníctve materiál nie je jediné kritérium na ktoré treba prihliadať pri stavbe oplotenia. Viete akú mať správnu výšku plotu ? Štýl plotu a ako dokončiť plot ? Ak je Nie jedna z odpovedí na naše otázky v tom prípade ste na správnom mieste a čítajte ďalej naše články.

 

Výška a štýl plotu

Okrem vhodného materiálu pre plot je dôležité tiež vybrať výšku a štýl, ktorý bude dopĺňať architektúru domu a záhrady. Vysoké ploty zvýšia pocit súkromia, ale tiež zvýšia izolovanosť od okolitého sveta. Príliš nízke ploty zase znížia efekt bezpečia a skôr pôsobia len ako doplnok.

Čo sa týka typov a štýlov plotov tam sa dá tiež toto delenie pekne rozvinúť. Napríklad ploty pre predmestia a mestá a iné zase pre vidiek a dedinu. Napríklad plot z predmestia môže pôsobiť ako väzenie ,keď sa použije na vidieku a vôbec nemusí byť vhodný pre vidiek a môže pôsobiť až komicky.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať