Poslať na mail

Pre tých, ktorí majú viac miesta na záhrade na vybudovanie útočiska pre deti je v podstate rozhodnutie iba o tom, či majú dostatok trpezlivosti a zručnosti niečo také vybudovať. Takáto „nevinná“ stavba dá totiž zabrať. Na druhej strane, keď deti odrastú, môžete to využívať ako šopu, alebo ako záhradný domček na kosačku, drevo a náradie. Možností je veľa, len času je málo…

 

detsky-domcek-z-paliet-8

 

Ekonomická náročnosť: ★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★★

 

Aké náradie k tomu treba?

 • Ceruzka, meter a vodováha
 • Lopata
 • Kladivo
 • Menšia Aku-vŕtačka
 • Ručná a elektrická píla (okružná a vypichovacia)
 • Brúska na brúsny papier

 

Potrebný materiál:

 • 14 EUR paliet v celku a 5 EUR paliet rozobratých (voliteľné: +10 paliet na vnútorný obklad)
 • Vruty:
  – 100 vrutov 6×120

– 150 vrutov 6×100

– 150 vrutov 6×80

– 200 vrutov 5×70 a 200 vrutov 5×50

(namiesto vrutov sa dajú použiť aj klince)

 • 12 hranolov na krokvy strechy 3m x 5 cm x 7 cm (nie sú použité z paliet)
 • 4 štítové dosky na vytvorenie hrany strechy 3m x 10 cm x 1,5 cm
 • 2 štítové hranoly a 1 hranol na hrebeň + 2 podpery ( 3 m x 5 cm x 7 cm)
 • 3 páry strešných lát (3m x 4 cm x 3 cm)
 • 6 strešných profilov Onduline, alebo podobný materiál na zakrytie strechy
 • 6 párov pántov na dvere, okná a sklopný stôl
 • Pár posuvných zámkov
 • Staré pálené tehly, alebo betónové kocky zo zámkovej dlažby na spevnenie základu

 

Potrebný čas:

Niekoľko týždňov, podľa rozloženia práce a skúseností zhotoviteľa. Orientačne je to 40-60 hodín čistej práce.

 

Príprava:

Začíname plánovať a všetko si starostlivo nakreslíme na papier. Kto je zdatnejší, môže použiť jednoduchý program SketchUp, pomocou ktoré sa dajú nakresliť všetky priestorové detaily. Len nezostaňte dlho pri počítači. Nezabudnite, že to hlavné vás čaká na záhrade. Keď sú vaše plániky a detaily hotové, môžete pokračovať s obstaraním všetkého potrebného materiálu, no najmä výberom kvalitných a neprehnitých paliet, trámov pre krokvy a strešnej krytiny..

 

detsky-domcek-z-paliet-1

 

detsky-domcek-z-paliet-2

 

1. Príprava povrchu a položenie základových paliet

Plochu pripravíme len tak, že odstránime porast (trávu) a celú plochu domčeka vyrovnáme do relatívnej roviny. Potom položíme palety z ktorých bude podlaha. Palety môžete položiť na zem, alebo na pätky, ktoré si spravíte zo starých pálených tehál, alebo betónových dlažobných kociek.

 

2. Steny z paliet

Keďže sa tento typ paliet na Slovensku nepoužíva, budete musieť prijať fakt, že z vnútra domčeku budú výčnelky EUR paliet, alebo, že z vnútra urobíte drevený obklad z ďalších dosiek z rozobratých paliet.

 
Spodnú časť obvodovej palety zapílime o výšku výčnelku základovej palety. Paletu takto priskrutkujte na viacerých miestach k základovej palete. Strážte si však pomocou vodováhy zvislicu, aby ste boli skutočne kolmé. Z vnútornej strany všetky bočné palety spojte navzájom pomocou malej dosky a vrutov, aby stena z paliet bola kompaktná. Keďže sú palety konštrukčne veľmi pevné, nie je potrebné venovať veľa pozornosti rožnému rámu konštrukcie domčeka, pretože palety tento rám plne substituujú. Rohy stien však dobre spojte navzájom vrutmi podobne ako pri spájaní bočnej a základovej palety.

 

detsky-domcek-z-paliet-3

 

3. Otvory

Pre okná si danú paletu prichystajte tak, že vyrežete najlepšie vypichovacou pílou štvorcový rám okna (samozrejme v hornej časti palety. Vyrezanú časť potom podľa potreby zmontujte dokopy a použite ako budúce okno. Na okno pripevnite pánty a posuvný zámok. Okno potom zvnútra primontujte. V prípade dverí je to o niečo jednoduchšie, pretože šírka dverí bude v podstate šírka palety. Avšak celá paleta by bola veľmi ťažká na zavesenie do pántov a preto odoberte z palety všetky dosky okrem vrchných. Tie potom podbite troma tenšími doskami do tvaru Z, ktoré budúce dvere pekne vystužia.

 

detsky-domcek-z-paliet-4

 

4. Strešná konštrukcia

Ďalším dôležitým krokom je postavenie 2 stredných štítových trámov. Tie budú určovať ako vysoko bude strecha a podstrešie.  Tieto trámy navzájom spojíte ďalším a vytvoríte tak hrebeň strechy. Hrebeň strechy je potrebné na každej strane podoprieť v 45° uhle krokvou, ktorá spevní zvislú a vodorovnú časť rámu strechy. Do hrebeňa následne opriete všetkých 6 párov krokiev v pravidelnom rozstupe a v závislosti od rozmerov krytiny. Nezabudnite na to, že krokvy by mali aspoň 10 cm presahovať obvodovú stenu z paliet. Krokvy budete musieť zapíliť do potrebného uhla, tak aby sa presne plochou opreli o hrebeň. Všetko dôkladne spojíte vrutmi.

 

detsky-domcek-z-paliet-5

5. Položenie priečnych strešných lát

Na krokvy položte 3 rady strešných lát na ktoré budete uchycovať strešné dosky Onduline, alebo podobné. Horná lata musí byť min. 10 cm od hrebeňa a takisto spodnú musí byť min 10 cm od konca krokvy. Strednú dáte presne do stredu, alebo podľa potrieb krytiny. Prípadne doplňte ešte ďalšie laty, podľa odporúčaní výrobcu strešnej krytiny.

6. Položenie strechy

Položenie strechy je už relatívne ľahká záležitosť, kde do jednotlivých lát na krokvách upevníte pomocou špeciálnych strešných vrutov s čiapočkou (proti vnikaniu vody) strešnú krytinu. Dosky zásadne začíname pokladať odspodu smerom k hrebeňu strechy, aby sa jednotlivé časti prekrývali tak, že voda pod to nepodtečie. Prekrytie jednotlivých dosiek by nemalo byť menej ako 10 cm. Na zakrytie hrebeňovej časti použite špecializovaný doplnok (hrebenáče) od toho istého dodávateľa strešnej krytiny. Štítové konce strechy zakončíte primontovaním laty na koncové krokvy strechy. Ak spravíte všetky činnosti poctivo, strešná konštrukcia a samotná strecha ešte spevní celkovú konštrukciu domčeka.

detsky-domcek-z-paliet-7

 

detsky-domcek-z-paliet-6

 

7. Podbitie štítu

Strecha by mala byť tým pádom pevná a zostáva nám už len zakryť dve štítové strany domčeka. Na to použijeme dosky z piatich rozobratých paliet. Začíname vždy od spodnej laty a to tak, že túto primontujeme vrutmi priamo na spojnicu štítovej krokvy a stredového trámu. Ďalšiu latu pripevníte tak, že ju opriete o spodnú predchádzajúcu latu a tak ju pripevníte. Laty sa takto začnú prekrývať a pomôže to streche byť odolný voči dažďu najmä vtedy, keď ho ženie vietor.

 

8. Terasa a zábradlie

Pokračujeme vybudovaním malej terasky a prípadne zábradlia ako verandy. Môžete zo zostatkov zmontovať malú lavičku.

 

detsky-domcek-z-paliet-8

 

9. Povrchové úpravy

Je dobre, keď miesta najmä v interiéri prebrúsime a odstránime tak nebezpečné malé triesky, ktoré by sa mohli do jemných detských rúk zadrieť. Použitie rotačnej, vibračnej, alebo pásovej brúsky vám vašu prácu veľmi urýchli, nezabudnite však na ochranu zraku a respirátor proti vdychovaniu pilín. Takisto sa nevyhnete ani ručnému brúseniu niektorých problémových plôch. Ako impregnačný náter môžete použiť roztok ľanového oleja a terpentínu.

 

10. Nábytok a vybavenie interiéru

Tu sa už medze naozaj nekladú. Môžete ešte zo zvyškov vybudovať stôl, prípadne ďalšie lavičky na sedenie. Takisto, aby domček bol útulný, môžete ho vybaviť nejakým starším kobercom a nepotrebným nábytkom, kde si deti môžu uložiť všetky svoje poklady.

 

detsky-domcek-z-paliet-9

  

11. Zapojte deti

Nerátajte, že deti budú mať dostatok trpezlivosti, aby s vami vydržali až do konca. Môžete im však priebežne dať úlohy, ktoré vám radi splnia a budú mať pocit, že aj ony tvoria svoj domček. Budete prekvapení, keď im dáte dôveru, že ako dobre to zvládli. Hotovo. Domček sme dokončili k radosti našich ratolestí.

 

detsky-domcek-z-paliet-10

 

Zdroj: 1001pallets.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať