Poslať na mail

Keď príde zima, každého, najmä manželku ?, zaujíma teplota v dome. Kotol či tepelné čerpadlo „frčia“ na plné obrátky, no aj tak sa môže stať, že teplota v dome nebude ideálna. Dôvodom obvykle je tesnenie na oknách a dverách. Keď totiž netesní správne, vyprodukované teplo unikne škárami a vy, okrem toho, že úspešne zvyšujete účet za plyn či elektrinu, sa tiež klepete zimou. Veru, nič nevydrží večne a aj tesnenia, ktoré minulú zimu fungovali zázračne, už môžu byť staré. Ako vymeniť opotrebované tesnenia na oknách a dverách? Prečítajte si tento blog a bude to jasné ako facka.


Kedy vymeniť tesnenia na oknách a dverách?

Raz ročne je potrebné skontrolovať tesnenia. Stačí, ak rukou prejdete okolo tesnení. Ak cítite závan studeného vzduchu, je jasné, že tesnenie netesní. Je jasné, že existujú rôzne druhy tesnení. Kovové sú v tvare písmena V a najčastejšie takéto tesnenie praskne. Naopak penové tesnenia sa zvyknú odliepať či v extrémnych prípadoch droliť. Gumové tesnenia vyschnú a popraskajú. Keď to na nich zbadáte, je najvyšší čas na výmenu.

tesnenie správne namerať


Ako vymeniť tesnenia na oknách či dverách?

Toto je jednoduché a závisí od konkrétneho typu tesnenia. Penové či gumové tesnenie stačí odlepiť, iné typy vyžadujú prácu s klincami či skrutkami. Keď je staré tesnenie dole, je potrebné celú oblasť dôkladne očistiť, inak nové tesnenie nebude správne držať. Je dobré miesto, kde bude nové tesnenie, trocha zdrsniť brúsnym papierom, aby nové tesnenie správne chytilo. Dobre si vymerajte, koľko tesnenia potrebujete, aby ste ho pekne odrezali vcelku.Aplikujte tesnenie. Z penového stačí odlepiť zadnú pásku, kovové bude treba uchytiť klincami či skrutkami. Na záver skontrolujte, či sa okná a dvere v poriadku zatvárajú. Ak nejde dobre dvere či okno zatvoriť, pravdepodobne ste dali nesprávny typ tesnenia.

aplikácia tesnenia


Čo ak tesnenie netesní ani po všetkých úpravách?

Je možné, že okno jednoducho nesedí dobre v ráme. V takomto prípade musíte okno správne vycentrovať – buď sú na to určené skutky či si pomôžete podlozkami v pántoch. Ďalším extrémom je, ak je tesnenia priveľa a dvere či okno sa nedá takmer vôbec zavrieť. Toto je veľmi častá chyba. Tesnenie má byť jemne stlačené. Určite nemusíte používať nejaké vážne násilie, aby sa dvere zatvorili.

Možno ste tento blog preleteli a hovoríte si, že takéto banality ani nie je potrebné písať. Je pravda, že vymeniť tesnenie na oknách či dverách nie je raketová veda. No ak to urobíte, výsledky môžu byť skutočne prekvapivé. Zrazu nie je potrebné tak veľmi kúriť a v dome je stále teplo. A hoci ste to dosiahli veľmi jednoducho, odmenou vám bude výrazne nižší účet za plyn či elektrinu. A to sa dnes skutočne oplatí, priatelia.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať