Poslať na mail

Tí lepšie situovaní z nás majú rôzne chaty a víkendové domy. Niektorí odchádzajú na dlhší čas cez zimu mimo svoj dom. Pre všetkých týchto ľudí sa hodí zopár rád ako správne zazimovať prázdny dom. Ak sa totižto na to „vykašlete“, zima vám môže narobiť vo vašom dome pekné neporiadky a drahé škody, ktoré budete musieť napraviť, ak budete chcieť dom znovu obývať.

Vypnite prívod vody

Jedna z najdôležitejších vecí, ktorú musíte urobiť, ak chcete zazimovať prádzny dom, je vypnúť prívod vody, najmä, ak sa nachádza mimo domu. Ak totiž necháte vodovodné potrubia naplnené, riskujete, že dôjde počas vašej neprítomnosti k praskline potrubia a úniku vody do domu. A ak tam nie ste, môže aj malá prasklina viesť k obrovským škodám.

 

Stiahnite termostat na nižšiu teplotu

Počas zimy je dôležité znížiť teplotu na termostate, pretože inak budete zbytočne vykurovať prázdny dom, čo sa odrazí na vašich účtoch za vykurovanie. No určite nevypínajte vykurovanie úplne, pokiaľ máte v dome potrubia či nádoby, v ktorých je voda. Ak totižto začne mrznúť, voda prirodzene zväčšuje svoj objem a môže vám ich potrhať.

Ak nemôžete vypustiť vodu, zateplite potrubia

Dobré zateplenie pomôže, aby vám voda v potrubiach nezmrzla. Kedysi sa napríklad pumpy na dedinách obaľovali slamou. Je to rovnaký princíp. Mrznúca voda môže spôsobiť veľké škody, takže radšej zateplite.

 

Vypustite vodu zo všetkých potrubí, ktoré nemusia byť aktívne

Ak chcete správne zazimovať prázdny dom, dajte si pozor, aby ste vodu z potrubí skutočne vypustili. Preverte výsledok kompresorom a prefúknite potrubia. Tiež nezabudnite napríklad na záchod a vypustite nádobku. Hadice na vodu, ktoré sa nachádzajú napríklad v záhrade, tiež zbavte vody a radšej ich uschovajte v pivnici či záhradnom domčeku.

 

Zazimujte tiež svoje vykurovacie jednotky

Ak nebudete používať vykurovanie cez zimu ale iba zazimovať prázdny dom, radšej zavolajte odborníka, ktorý vám ich korektne „zazimuje“. Môžu totiž obsahovať vodu a tá vám ich môže v mrazoch potrhať. Ak používate napríklad ponorné čerpadlo vo vykopanej studni, vytiahnite a zazimujte aj to. V studni síce nezmrzne, ale mráz môže potrhať hadice.

Ak chcete zazimovať prázdny dom, nezabudnite zaizolovať tiež dvere a okná

Skontrolujte, či okná dobre tesnia. Ak nie, použite buď nové tesnenie či aplikujte tesniacu hmotu. Predsa len v dome cez zimu nebudete, takže akákoľvek štrbina môže spôsobiť problém, ak nad ňou nemáte kontrolu. Toto sa samozrejme týka aj dverí. Dobre uzavreté a utesnené dvere sú istota. Cez štrbiny vám totiž môže dovnútra nafúkať sneh a v interiéri urobiť galibu.

 

Dodržte týchto pár rád a pravdepodobnosť, že váš dom prežije bez úhony zimu, sa dramaticky zvýši. Veľa zábavy a peknú zimu 😀

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Nezabudnite na revíziu strechy skôr než začne zima!
5 vecí, ktoré by ste mali stihnúť ešte pred zimou

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať