Poslať na mail

Každoročná revízia strechy je tým bodom preventívnej údržby, na ktorý mnohí majitelia rodinných domov veľmi často zabúdajú a neprikladajú mu veľkú dôležitosť. Neurobte tak aj vy! Podľa odborníkov je totiž revízia strechy skutočne dôležitá pri prevencii väčších a ťažšie riešiteľných problémov a mala by prebiehať nie raz, ale až dvakrát ročne, a to pred zimou a po nej. V tomto období je teda najvyšší čas upriamiť pozornosť na strechu!

Regina Roofing Installation

Na čo pri revízii strechy nezabudnúť:

  • vizuálny kontrola spojovacích prvkov a strešnej krytiny
  • kontrola oplechovania strešných prvkov
  • kontrola zatmelenia (tmel musí byť bez prasklín a musí byť spojený s oboma povrchmi)
  • kontrola tesnenia strešných okien a kvality náteru drevených strešných okien
  • kontrola odvetrania
  • kontrola odkvapov a odkvapových rúr a zaistenie ich priechodnosti (vyčistite ich od lístia a iných nečistôt a uistite sa, že spoje odkvapov dokonale tesnia)
  • kontrola snehových zábran a ich upevnenia
  • kontrola podkrovia (skontrolujte či nezateká, alebo sa na drevených konštrukciách nevytvárajú plesne či huby)
  • v žiadnom prípade neprehliadajte a nezľahčujte rozsah poškodení, môže sa vám to vypomstiť

revizia-strechy-2

Jednoduchá oprava menších problémov

V prípade, že vám pobyt na streche nerobí problém, môžete sa do niektorých opráv bežných problémov pustiť aj sami. Pri kontrole a prípadnej oprave strechy venujte zvýšený dôraz na bezpečnosť. V prípade, že máte problém s výškami alebo si jednoducho na revíziu a nutné opravy netrúfate sami, obráťte sa na špecializovanú firmu, ktorá sa s problémom popasuje profesionálne a odstráni aj väčšie závady na pre vás ťažko dostupných miestach.

 

Čistenie strechy od machu

Strešná krytina pokrytá machom neznamená žiaden veľký problém a jeho odstránenie taktiež nie je veľmi náročné. Nemá dopad na funkčnosť strechy, ide teda skôr o estetický problém. Jednou z možností je použitie vysokotlakového čističa, ktorý mach jednoducho a spoľahlivo odstráni. Pozor však aby nedošlo k znečisteniu a zatečeniu fasády domu. Pri odolnejšom znečistení môžete využiť aj kefu. Ďalšou možnosťou ako odstrániť mach zo strešnej krytiny je aplikácia špeciálneho prípravku – odstraňovača machu.

 

Pokiaľ sa ešte mach nestihol usadiť na vašej streche, nezanedbajte prevenciu. Tieň poskytuje optimálne podmienky pre jeho rast, preto treba zabezpečiť aby strecha nebola v tieni stromov a pod. Okrem toho na trhu existujú rôzne prípravky na prevenciu rastu machu.

 

Zdroj: houselogic.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať