Poslať na mail

Ak vás cez zimu trápila vyzrážaná vlhkosť na oknách, možno si teraz hovoríte, že na ďalšiu zimu sa dobre pripravíte. Možno vymaľujete, použijete protiplesňový penetračný náter alebo dokonca vymeníte okná za nové. No aká je v skutočnosti príčina, že sa vlhkosť na oknách vytvára? Pozreli sme sa na tento problém a prinášame vám zopár informácií.

Ako vyzerá vlhkosť na oknách?

Pravdepodobne ste si počas vykurovacej sezóny všimli, že na oknách sa vyzrážali malé kvapky vody. Je to skondenzovaná voda. Často spôsobuje zatečený parapet či vlhnutie omietky okolo okien. Ak sa o túto vlhkosť nepostaráte, koledujete si o vážny problém. Ako prvé sa vám pri pravidelnom vlhnutí okien objaví pleseň v podobe malých tmavých fľakov. Postupne sa vám môže ničiť maľovka v okolí okien, ktorá po vyschnutí akoby “vykvitne” a práši sa z nej. Problémom je tiež, že vlhkosť vsakuje do omietky a rovnako narúša vnútornú štruktúru okien. Mnoho obyvateľov bytových domov takto bojuje svoj boj s vyzrážanou vodou na oknách každú zimu.

 

Prečo sa objavuje vlhkosť na oknách?

Za všetkým stojí fyzika. Na povrchu okna je oveľa nižšia teplota ako vo vnútri izby. Na tomto teplotnom “rozhraní” (často sa nazýva aj tepelný most) sa voda skondenzuje. V starých panelákoch sa voda na oknách vyzrážala iba minimálne. Dôvodom však neboli kvalitnejšie okná, ale práve naopak – často cez ne “fučalo” a tým pádom sa vlhkosť vzduchu na oknách redukovala.

Znížte vlhkosť vzduchu v miestnosti

Zamyslenie nad starými panelákovými bytmi nás doviedlo k prvej rade. Používajte ventilátor. Ak vzduch prúdi, znižuje sa pravdepodobnosť kondenzácie. Táto rada vyzerá možno smiešne, ale už dnes sú na trhu malé ventilátory, ktoré riešia vlhkosť v rohoch bytov. Tiež často vetrajte. V kúpeľniach sú dnes už štandardne zabudované ventilátory, rovnako ako v kuchyniach digestory. Používajú rovnaký princíp – odvádzajú vlhký vzduch. Aj vy ho teda odveďte od miest, kde dochádza ku kondenzácii, teda od okien. Radikálnejšie riešenie je použiť odvlhčovač vzduchu (elektrický, či používajúci tablety pohlcujúce vlhkosť).

 

Správna príprava pomôže redukovať vlhkosť na oknách v zime

Ak tento problém pretrváva, pozrite sa, ako je okno zaizolované. Možno bude potrebný posudok odborníka, ale ak si ho dáte vypracovať, mali by ste dostať aj návrh riešenia. Každé je trochu iné, v závislosti od podmienok, ale základné body sú tieto – použite správne izolačné materiály v interiéri aj exteriéri a zatečené miesta zbavte všetkých spórov plesní (teda oškrabte ich až na “tehlu”, napenetrujte protiplesňovým náterom, použite novú omietku a vymaľujte).  Toto je vhodná práca na leto. A nebojte sa, uvidíte aj miesta, kde sa voda vyzrážavala (budú tam tmavé mapy).

 

Zvýšte teplotu okien

Táto rada možno vypadá streštene, ale opäť je tu fyzika. Ak umožníte vnútornému teplému vzduchu, aby sa dostal priamo na sklá okien, zvýšite ich teplotu. Pamätajte, že ak zatiahnete rolety, vytvoríte uzavretú vrstvičku studenšieho vzduchu   (a tým aj lepšie podmienky na kondenzovanie vody). Je síce niekedy divné spať pri odostretých oknách, ale ak to pomôže… Na rovnakom princípe funguje, ak zatiahnete vonkajšie okenice.

 

Vlhkosť na oknách je nočnou morou mnohých. Je nám jasné, že ak je barák zle postavený a je tam príliš veľa tepelných mostov, ani tieto rady nebudú superúčinné. Ale aspoň už viete, prečo vlhkosť vzniká. Takže sa snažte vždy znižovať vlhkosť v miestnosti (odvlhčovač, vetranie ale aj napríklad zníženie počtu kvetov v izbe) a zabezpečovať cirkuláciu vzduchu v izbe. Vlhkosť na oknách je totižto daňou za to, že máme zateplené obydlia s chabou ventiláciou.  A keď sa už vlhkosť v zime objaví, cez leto vždy dobre ošetrite tieto miesta (najmä ak sa tam objavila pleseň). Lebo to je už aj zdravotný problém a riziko.

 

Zdroje: doityourself.com, drydeco.sk, abc-byvanie.sk

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako na to: plesne a plastové okná
Ako na to: odstráňte plesne z betónovej podlahy

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať