Poslať na mail

Ak práve pripravujete stavbu domu, alebo iného obytného priestoru, určite vás zaujíma ako stavať efektívne a úsporne. Orientácia okien predstavuje pre vašu stavbu jeden z najdôležitejších prvkov. Nie je to len kvôli vizuálnej stránke stavby, ale aj z dôvodu šetrenia pri vykurovaní vášho domu. Aká je správna orientácia okien a ako to ovplyvňuje vašu stavbu? To a oveľa viac sa dočítate nižšie.

Podľa väčšiny odborníkov, by mali byť okná otočené na južnú stranu. No je to zásada hlavne pri pasívnych domoch, v tomto prípade je to dokonca nutonosť. Ale ak chcete nízkoenergetický dom a okná orientované aj na inú svetovú stranu, vaša požiadavka môže byť stále splnená.

Skúsme si teda vysvetliť dôležitosť správnej orientácie okien. Cez okná sa nám teplo z interiéru stráca, no zároveň, keď slnko svieti priamo cez okná dnu, tak naopak to pre našu domácnosť predstavuje tepelné zisky. Ak máme okno s rozmermi 2,5 * 1,5 m.

V tabuľke si zobrazíme, akú bilanciu má okno na rôznych stranách:

Strata prechodom (kWh/rok)

Tepelné zisky zo slnečného žiarenia (kWh/rok)

Celoročná bilancia (kWh/rok)

Sever

-265

127

-138

= STRATA
Východ

-265

292

27

= zisk
Západ

-265

314

49

= zisk
Juh

-265

598

333

= zisk

Z tejto tabuľky vyplýva, že :

  • okno na sverenej strane je čistá energetická strata,
  • okno na juh je ziskové,
  • okno na východ je cca vo vyrovnanej bilancií,
  • okno na západnej strane je na tom podobne ako východné (no v letnom období môže hroziť prehrievanie)

Predstavte si, že máte dom, v ktorom máte 6 takýchto okien otočených na južnú stranu (napr. 3 na poschodí a 3 na prízemí). Ročný prínos okien bude spolu 336*6 = 1998 kWh/rok. Ak bude mať dom plochu  napr. 150m2, tak prínos južných okien bude 1998/150 = 13,32 kWh/m2 za rok. A teraz si to môžeme porovnať s pasívnym domom. Kritérium pre vykurovanie je celková potreba tepla max. 15 kWh/m2 ročne. Z toho vyplýva, že okná orientované na južnú stranu nám zabezpečujú požadované množstvo energie.

Výpočet je samozrejme len zjednodušený príklad na pochopenie rozdielov v orientácií okien na svetové strany. Pri reálnom určovaní daných hodnôt musia byť výpočty praktizované individuálne pre každú stavbu.

Podobný článok nájdete tu.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať