Poslať na mail

Aktuálne trendy v stavbníctve preferujú jednoduché hranaté domy, ktoré nie sú zložité. Je to len estetický výstrelok? Nie. Všetci chceme mať energeticky úsporný dom, ktorý nám bude vraciať naše investície. Z tohto dôvodu staviame “jednoducho”. Ako to vlastne je a čo všetko obnáša výstavba nizkoenergetického domu?

Aj keď sa nízkoenergetický alebo pasívny dom nemusí moc líšiť od ostatných rodinných domov, pri jeho navrhovaní musia byť dodržané určité zásady. Dom môže byť zastrešený rovnako ako iné stavby, tz. plochou strechou, sedlovou, ale aj pultovou. Dôležité je práve to, či obvod celej stavby spolu s tvarom strechy vytvorí kompaktnú formu. Čím jednoduchšia je forma stavby, tým menšie sú tepelné úniky. Takže toto je hlavná príčina zjednodušovania stavieb.

Každý jeden výklenok a zalomenie nespôsobuje len predraženie stavby, ale aj zvýšenie tepelných únikov. Ideálne je ak sa tieto útvary na stavbe vôbec nenachádzajú.

Ak ale nechcete stavbu, ktorá na okoloidúcich pôsobí fádne až industriálne, svoj dom môžete spestriť zaujimavým rozložením okien, oživiť ho fasádou a vložiť viac kreativity do záhrady.

Minimalizáciu tepelných strát nezabezpečia len kvalitné materiály. Ak chcete skutočne postaviť pasívny dom, musíte dosiahnuť dokonalé tepelnoizolačné vlastnosti celej konštrukcie stavby. Základná úloha je zamedzenie vzniku tepelných mostov. Rovnako dôležitá je aj neprievzdušnosť obalu stavby. Ak je plášť domu neprievzdušný , zabraňuje úniku tepla prúdením cez miesta, ktoré nie sú dostatočne tesné.

Pri stavbe a riešení jej vykurovania sú veľmi dôležité vlastnosti obvodových konštrukcií. Tu je veľmi dôležitá akumulačná schopnosť obvodovej konštrukcie domu. To predstavuje schopnosť naakumulovať teplo a potom ho postupne odovzdávať do priestoru. Z hľadiska tepelno-akumulačných vlastností môžu byť ľahké konštrukčné systémy (s nízkou objemovou hmotnosťou), ktoré majú žiadnu, alebo len veľmi malú akumulačnú schopnosť. Alebo masívne s vysokými tepelno-akumulačnými schopnosťami.

Výhoda masívnych konštrukčných systémov je ich schopnosť krátkodobo prekonať tepelné výkyvy. V prípade zníženia teploty externého prostredia môžu naakumulované teplo postupne uvoľňovať do priestoru. Negatívna stránka však predstavuje ich odoberanie tepla z priestoru, na začiatku vykurovania a to až dovtedy kým nedosiahnú maximum ich akumulačných schopností.

Pri ľahkých konštrukciách je výhodou, že sa pri vykurovaní zohrieva iba vnútorný objem vzduchu. Vďaka tejto schopnosti sa v takýchto priestoroch dosiahne za krátky čas požadovaná teplota. Nevýhodou ľahkých konštrukcií je ich prispôsobivosť zmenám počasia, tz. ochladenie vonkajšieho prostredia spôsobuje zníženie teploty vzduchu v interiéri.

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať