Poslať na mail

Ak sa Vám zlomila vaša obľúbená stolička z dreva, nemusíte zúfať – dá sa relatívne ľahko opraviť. Stočí k tomu pár jednoduchého náradia a vôbec nemusíte mať k dispozícii stolársku dielňu. Tu je jednoduchý návod ako na to. 

 

oprava-stolicky-5

 

Ekonomická náročnosť: ★

 

Realizačná náročnosť: ★

 

Aké náradie k tomu treba?

  • Sťahovacie svorky
  • Štetec na natieranie lepidla
  • Vŕtačka
  • Lupienková pílka

 

Potrebný materiál:

  • Lepidlo na drevo napríklad Herkules
  • Lak na finálny náter
  • Drevené čapy

 

Potrebný čas:

Dva dni, pretože sa 24 hodín čaká medzi lepiacimi fázami

 

Príprava:

Príprava až tak veľa nezaberie. Je dobre si zakryť sedaciu časť, prípadne opierku, aby vám ich lepidlo a piliny nezašpinili. Stoličku si umiestnite tak, aby sa vám počas lepenia moc nekývala a aby sa vám s ňou dobre manipulovalo.

 

1. Natretie všetkých zlomených plôch lepidlom

V tomto prípade mala stolička prasknutú nohu na viacerých miestach. Dôvodom zlomenia bol vadný materiál a navrhnutý tak, že najväčšie zaťaženie bolo v miestach prírodne najslabšej časti štruktúry dreva. Všetky časti sme natreli lepidlom a miesta, ktoré boli prasknuté sme ešte opatrne roztiahli a naniesli lepidlo aj do tých najhlbších prasklín.

 

2. Stiahnutie miest zlomu

Použili sme 4 stolárske sťahovacie svorky. Povieme pravdu, hodili by sa nám ešte ďalšie dve. Nevadí, zvládli sme to. Pozor, aby ste si svorkami nezničili drevo na povrchu nábytku. Tie novšie svorky sa dajú kúpiť s plastovými násadcami, tie starši budete musieť vypodložiť drevenými, alebo preglejkovými podložkami. Poriadne treba všetky utiahnuť čo v najprotiľahlejších smeroch voči hrane zlomu. Zvyšky lepidla ihneď po stiahnutí utrite handričkou. Na obrázku je vidieť, že sme použili drevené podložky, aby sme rozložili tlak svorky na väčšiu plochu. Necháme poriadne vyschnúť do nasledujúceho dňa.

 

oprava-stolicky-1

3. Spevnenie

Po zaschnutí lepidla svorky opatrne uvoľnite. Nie, nie, ešte nemáte hotovo, keby ste takto zaťažili stoličku, znovu by vám praskla. Preto sme vyvŕtali zopár dier do nohy a tela stoličky, tak aby sme sa neprevŕtali skrz, ale aby diery boli čo najdlhšie. Dier by malo byť viac a pokiaľ je to možné aj vo viacerých smeroch (napríklad kolmo na seba). Avšak najdôležitejší smer pre budúce čapy by mal byť kolmo na plochu zlomu, alebo prasknutia. Diery sme vŕtali vrtákom veľkosti 6. Diery sa musia dobre vyčistiť od pilín a prachu. Môžete ich aj ústami vyfúkať. Potom naneste lepidlo do diery a tak isto aj na drevené čapíky.

 

oprava-stolicky-2

 

oprava-stolicky-3

 

Špičku čapíka nasaďte na dieru a jemne ho zatlčte kladivom až na doraz. Nechajte zaschnúť niekoľko hodín. Po zaschnutí čapy odrežte malou lupienkovou pílou a plochu prebrúste. Na kúsok špongie naneste trochu číreho laku, alebo laku v požadovanom odtieni a prebehnite miesto spoja, aby zmizli viditeľné stopy po čape. Necháte vyschnúť a hotovo. Stolička je plne funkčná a znovu použiteľná.

 

oprava-stolicky-4

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať