Poslať na mail

Mať v dome myši je čisté peklo. V pivnici si nájdete ohryzenú mrkvu či zemiaky, všade sú myšie bobky, cítiť to myšacinou a hlavne – vy už si nikdy nemôžete byť istí, že vaše potraviny sú bezpečné a všetko musíte umývať. Takže sa zhodneme, že myši v dome sú problém. Treba si uvedomiť, že nie je myš ako myš. Na poliach rôzne dravé vtáky či mačky lovia tiež myši, ale iné. Sú to hraboše poľné a odlišujú sa napríklad sfarbením. To, čo máte v dome, je myš domová, ktorá je tmavošedá. Myš je všežravec, teda zožerie všetko, čo nájde vo vašom dome – často to ani nemusí byť jedlé a rozhryzie to (napríklad kartóny). Ak nájdete v dome myšacie hniezdom, máte istotu, že vo vašom dome sa usídlil nevítaný návštevník.

Prečo myši lezú do domu?

Myši prirodzene žijú vonku, no akonáhle sa počasie ochladí, myši sa prirodzene sťahujú do tepla. Domy ich lákajú však nielen teplom, ale tiež dostupnou potravou. Stačí minimálny otvor a myš vám do domu vlezie. Nastane problém, pretože myši nielen, že ničia jedlo a obhrýzajú napríklad nábytok, ale tiež prinášajú so sebou škodcov ako vši či červy. Aj čierna smrť, mor, ktorý vykynožil 3/4 populácie v stredovekej Európe, bol zapríčinený blchami, čo prenášali myši. Pokiaľ myš obhrýza jedlo, môže prenášať salmonelu či rôzne vírusy, ktoré môžu mať pre človeka fatálne následky.

 

Ako vyzerá myšacie hniezdo?

Myš si tvorí hniezda pre svoje potomstvo. Môže byť vytvorené akýmkoľvek vláknitým materiálom, ktorý tento hlodavec nájde. Takže v myšacom hniezde nájdete kúsky rozhryzeného papiera, tkaniny, obaly od potravín a prípadne vypchávky z vankúšov či matracov. Keď myš tieto materiály nazhromaždí, vytvorí z nich malú loptu a v nej žije. Bezpečne spoznáte, či sa jedná o myšacie hniezdo, pokiaľ okolo neho či v ňom nájdete myšiacie “hovienka”. Takéto hniezda najčastejšie nájdete ukryté napríklad za sporákom či chladničkou. Pre myši sú ideálne kuchyne, pretože rady žijú v blízkosti vody a jedla. Zväčša sa pohybujú do vzdialenosti 5-8 metrov od hniezda.

Čo robiť, ak narazíte na myšacie hniezdo?

V prvom rade je dobré, že ste ho “zamerali”. Myšací škodcovia majú svoje hniezda dobre ukryté na málo prístupných miestach, takže máte šťastie. Rozmiestnite pasce a prípadne jed proti myšiam v blízkosti hniezda. Potom už iba pozorujte, či v blízkosti hniezda pretrváva aktivita. Ak nie, prvú časť problému ste vyriešili.

 

Udržujte prostredie čisté

Ak chcete eliminovať myši v dome, musíte odstrániť dôvod, prečo tam lezú. Ak v dome máte porozhadzované rôzne materiály, z ktorého sa dobre buduje hniezdo a prípadne sa nájdu niekde zapadnuté kusy jedla, myši majú skvelú pozvánku, aby sa u vás udomácnili. Takže sa zbavte kôp starého šatstva, všetku potravu uschovávajte v uzavretých nádobách a pravidelne vysávajte.

Eliminujte všetky prístupové diery pre myši

Pravidelne kontrolujte vonkajšie časti vášho domu, či sa tam nenachádzajú praskliny či diery, cez ktoré myš prelezie. Stačí minimálny otvor a myš ho zvládne. Všetky okná a dvere by mali dobre priliehať. Diery okolo potrubí či rôzne prieduchy musia byť uzavreté či aspoň opatrené sieťkou. A ak chcete mať mať istotu, že nevítané hlodavce dajú vášmu domu pokoj, nainštalujte prírodný myšací alarm a eliminátor v jednom, ktorý poznali už naši predkovia – dobrú a šikovnú mačku 🙂

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Na jeseň sa do domu sťahujú škodcovia. Čo robiť?

Jarná údržba domu? Tak na toto rozhodne nezabudnite

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať