Poslať na mail

Na jar sa v prírode prebúdza život a aj váš dom sa musí prebudiť zo zimného spánku. Musí ako bájny Fénix vstať z popola a ožiť do novej krásy. Cez zimu bol na ňom sneh, tak ste nič neriešili, veď aj tak žiadne nedostatky nebolo vidieť. No keď príde jar a vo vašom okolí vypuknú orgie nového života, váš dom nesmie ostať stranou. Prichádza jarná údržba domu. Ak chcete, aby vám dom slúžil dlhé roky (najlepšie aby vás v dobrom zdraví prežil), musíte sa pustiť do jarných udržiavacích prác.

 

Vyčistíte odkvapy a kanály

Cez zimu sa radi zanesú odkvapy a kanály, prípadne zrážka, ktorú máte nato, aby vám do základov netiekla voda. Pamätajte, že čistý odtok je ten najcennejší a najjednoduchší spôsob, ako chrániť váš dom. Ak dobre zvediete vodu zo strechy a od stien, do domu sa nedostane voda. Znamená to, že sa vyhnete tomu najhoršiemu – od plesní cez škvrny na stenách až po narušenie základov či strechy.

 

Zaplátajte všetky diery

Jar prináša nový život. Nie je to však bohviečo, ak sa vám do domu nanosí hmyz či hlodavce vďaka tomu, že ste ich pozvali. Ako? Nechali ste diery, ktoré sú ideálne aby sa v nich uhniezdili škodcovia či ešte lepšie, aby cez ne preliezli do domu hlodavce. Ak sa vám raz myši dostanú do pivnice, máte o zábavu postarané. Preto sa postarajte, aby všetky možné odtokové rúry či vetráky mali mriežku. Tiež je dôležitý predchádzajúci bod. Pamätajte, že hmyz sa rád ťahá tam, kde je vlhko.

 

Skontrolujte ventiláciu

Obzvlášť ak máte klimatizáciu, skontrolujte, či dobre funguje a hlavne vyčistite filtre. Nie je horšie než dýchať plesne, ktoré sa v klimatizácii cez zimu usadili. Tiež skontrolujte hadičku cez ktorú sa odvádza skondenzovaná vlhkosť. Nesmie byť upchatá.

 

Skontrolujte strechu

Hneď ako sa dá vymente všetky poškodené škridle. Ak vám do strechy zateká, krov vám bude skôr či neskôr hniť. Potom vás oprava bude stáť oveľa viac ako zopár nových škridlí.

 

Vyčistite všetky chodníky a betónové plochy

Dodávame, že nezabudnite ani na pivnicu. Ak sa vám na betónovú plochu chytí pleseň, čím skôr sa jej zbavíte, tým viac práce si ušetríte. Ak to zanedbáte, nebude vám už stačiť voda a saponát, prípadne savo. Tiež nezabúdajte na to, že špinavé chodníky a betónové plochy nie sú zrovna peknou vizitkou dobrého hospodára.

 

Jarná údržba domu je aj o trávniku

Toto sa hodí práve na jar. Ak sa na trávnik „vykašlete“, bude škaredý. Nie je pekné riešiť v lete nevzhľadné „holiny“ či nerovnako rastúci porast. Ak trávnik pekne pohnojíte a následne sa oň budete starať, môžu vám ho závidieť aj Angličania 🙂

 

Opravte všetky drevené časti

Najmä záhradné doplnky či terasy cez zimu trpia. Ak sú tam čo i len malé prasklinky, zatečie do nich voda, ktorá sa mení na ľad, roztiahne sa a drevo popraská. Tiež farba opadá. Ak zabudnete na údržbu, na druhý rok môžete meniť kus za kus. Oplatí sa trocha opatery pre drevo, ktoré vystavujete celoročne vrtochom počasia.

 

Zbavte sa starých rárohov

Jarná údržba domu znamená aj poriadne upratovanie a „debordelizáciu“. Vyhoďte všetko, čo vám je zbytočné. Neodkladajte na neskôr. Každý má doma prachosed, ktorý kedysi zohnal a teraz mu je ho ľúto vyhodiť. Dobré je napríklad pravidlo, že čo dva roky nechytíte do ruky, toho sa treba bez milosti zbaviť. Takto si totižto uvolňujete nielen ruky ale aj život. Ako má do neho prísť niečo nové, ak mu drží miesto to staré? 🙂

 

Veríme, že ste sa týmito radami inšpirovali a pustíte sa do jarných prác okolo vášho obydlia. Pekný, zdravý a hlavne bezpečný domov sa vám určite odmení. Spokojné bývanie znamená spokojný život. A čo by už mal človek chcieť viac?

 

Zdroj: http://money.usnews.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

                           Ako na to: odstráňte plesne z betónovej podlahy

                           Ako na to: Čo robiť keď vás trápi zápach v pivnici

 

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať