Poslať na mail

Všetko časom starne a slabne. Aj betónový povrch postupne zvetrá a vytvoria sa na ňom trhliny. Dobrý hospodár však vie, že aj takéto drobné patálie sa dajú relatívne jednoducho opraviť. V zásade sú dve príčiny, prečo opravovať betónový povrch. Buď potrebujete vyriešiť zvetraný a rozrušený betón (pozor, hovoríme o povrchových problémoch, nie prasklinách až do základov :-)), alebo potrebujete podvihnúť úroveň betónovej plochy vyššie. Akýkoľvek je dôvod, samotný projekt je relatívne jednoduchý. Pozrime sa ako na to…

zvetraný betónový povrch


Čo budeme potrebovať…

Na úpravu betónového povrchu použijete, tradááá, opäť betón. Na trhu existujú a špeciálne zmesi, ale v zásade pôjde vždy o zmes väčšinou portlandského cementu, piesku a vody (prípadne pri malých plochách piesok vypustíte). Tiež si pripravte wapku, murársku lyžicu, nádobu na namiešanie zmesi a prípadne murárske hladítko a pásku.

opraviť betónový povrch


Ideme opraviť betónový povrch

Najskôr povrch dôkladne vystriekajte wapkou (nemusíte kupovať, dá sa bez problémov požičať napríklad vo väčších hobby marketoch). Ak nechcete niektoré časti prekrývať, prelepte ich páskou. Namiešajte nový betón. Drobný tip: pri menších plochách použite teplú vodu do zmesi, urýchlite tak spojenie zložiek. Keď je zmes hotová, pomocou murárskej lyžice ju naneste na povrch. Ak potrebujete skutočne hladký povrch, pred vytvrdnutím použite murárske hladítko. Ak naopak potrebujete drsnejší povrch (napríklad proti pošmyknutiu), pred vytvrdnutím ho prejdite cirokovou metlou.

starý betónový povrch


Pozor na vytvrdnutie

Betón potrebuje na vytvrdnutie čas. Predtým, než po povrchu začnete behať, alebo nedajbože naň nabehnete autom, nechajte betónu čas (nie na rozmyslenie, ale na vytvrdnutie :-)). Minimum je 6 hodín, než na povrch začnete stúpať. Minimálne 24 hodín, než po povrchu prejdete autom. Pri chladnejšom počasí potrebujete času viac. Ak je náhodou daždivo, prekryte povrch plastickou fóliou a nechajte ju tam minimálne 6 hodín dlhšie, v závislosti od dažďa a počasia.

Tak a je to. Teraz môžete na povrch aplikovať prípadne ďalšie postupy, ako napríklad acid staining či rôzne epoxidové živice a farby. Alebo ostanete pri čistom betóne. Je to na vás. Vidíte, bolo to jednoduché, že?

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať