Poslať na mail

Musíme si povedať na rovinu, že betónová podlaha je všetko len nie krásna. Šedivá, škaredá, nepríťažlivá. No tak to nemusí ostať. Pokiaľ ste nasledovníci starej školy, možno ju celú rozbijete alebo aspoň prekryjete niečím iným. No sú tu tiež možnosti, ako vašu škaredú betónovú podlahu oživiť.

staining: dizajn pre betónovú podlahu

Betón sa dá zafarbiť. Ako?

Sú viaceré možnosti. Môžete použiť farbu na betón, ktorá vytvorí tenkú vrstvičku, samozrejme, okrem toho, čo vsiakne do pórov betónu. Existuje niečo, čo a v anglicky hovoriacich krajinách nazýva acid staining. Je to aplikácia špeciálnej zmesi kovových solí a vyrovnávajúcich kyselín, ktoré spustia chemickú reakciu na povrchu betónu. Tá vytvorí kryštály farebných solí, ktoré vypĺňajú mikropóry povrchu betónu. Jednoducho ho rozleptajú a vytvoria nerozpustné zafarebnie. Týmto vzniká efekt napríklad mramoru či prírodných kameňov.

nový dizajn pre betónovú podlahu


Zafarbenie betónu prostredníctvom stainingu: nový dizajn pre betónovú podlahu

Túto zmes môžete kúpiť v rôznych špecializovaných obchodoch. Dostanete tam všetko, čo potrebujete. Hoci máte k materiálu návod, odporúčame si staining vyskúšať na menšej ploche, ktorá nie je tak na očiach – napríklad miesto pod radiátorom.

staining je dizajnová voľba

Ako na to?

Pozor, nejedná sa o pigmentáciu mokrého betónu. Staining budete robiť na vytvrdnutom betóne. Najprv ho musíte vyčistiť. Pozor, nepoužívajte žiadne čistidlá na báze kyselín, lebo vám to nemusí dobre chytiť. Následne je dobré plochu trochu prebrúsiť, aby sa povrch „otvoril“. Staining budete aplikovať napríklad valčekom, mopom či kefou. Experti odporúčajú použiť rozprašovač. Môžete tiež experimentovať s vodou, čím dosiahnete jemnejší efekt. Ak pridáte veľa vody, chemická reakcia neprebehne. Potom už iba čakať. Môže trvať až 8 hodín, než prebehne chemická reakcia. Počas tejto doby po betónovej podlahe nechoďte, pretože odtlačky vašich stôp môžu na podlahe ostať natrvalo. Následne použijete vhodný sealer, teda hĺbkovú impregnáciu, ktorá zabezpečí trvalosť farby a tiež, podľa vybraného druhu, dodá lesk povrchu.

Acid staining vytvára trvalé farebné riešenie fádnej šedivej betónovej podlahy. Vyzerá skvele a dobrá správa je, že už sa dá kúpiť aj na Slovensku. Prípadne jazykovo zbehlejší si ho vedia objednať cez internet. Rozhodne to stojí za pokus, čo poviete?

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať