Poslať na mail

Bez dažďa by to v prírode fakt nešlo. Najmä takto na jar sa všetci záhradkári tešia, že prší, pretože bez dažďa nebude žiadna úroda. Aj trávnik vlahu potrebuje. Takže dážď je dobrý, o tom niet pochýb. Ale všetkého veľa škodí. Silné dažde vám totiž môžu poškodiť vaše bývanie veľmi rýchlo. Je dobré mať sa na pozore a zabezpečiť, aby dážď nespôsobil škody na vašom majetku. Príčiny sú rôzne.

dážď a škody
Dážď a škody spôsobené preplnenými odkvapmi

Odkvapy sú dôležité, aby dokázali odviesť dažďový vodu zo strechy tak, aby nespôsobila prípadné podmokanie základov. Pretekanie odkvapov je obvykle spôsobené upchatím, zlým sklonom alebo zlou dimenziou odkvapu. Je jasné, že ak odkvapy pravidelne nečistíte, objavia sa v nich nečistoty, ktoré sa vďaka tečúcej vode nahromadia na jednom mieste a spôsobia pretekanie odkvapu. Takisto je problém, ak odkvapy nemajú správny sklon. Ak je sklon príliš malý, voda nestíha správne odtekať a vylieva sa z odkvapu. Aj je naopak príliš veľký, voda ním príliš prudko pretečie a hromadí sa na mieste, kde sa sklon končí.

dážď môže byť problém
Ak odkvap preteká, niekde tá voda skončiť musí

A skončí pravdepodobne v základoch. Zvody z odkvapov totiž vedú buď do kanalizácie alebo do trativodov. Ak však voda vyteká mimo, tečie priamo do základov. Veľké množstvo vody spôsobí podmokanie a ak sa to deje často, voda postupne začne rozrušovať základy a vy si koledujete o fakt veľké problémy v budúcnosti.

dážď a krúpy
Silné búrky sprevádzané krúpami môžu poškodiť strechu

Závisí samozrejme, akú máte krytinu. Dobré betónové škridle nemajú ani s krúpmi problém. Ak bol však použitý menej odolný materiál ako napríklad asfaltové šindle, silné krupobitie ho môže poškodiť. Ak sa tak stane, voda si vďaka gravitácii nájde cestu a poškodí napríklad sadrokartóny či krov. Takže je dobré, ak po takýchto silných búrkach sprevádzaných krupobitím prezriete strechu, či je všetko ok.

Komíny tiež nemajú dažde veľmi rady

Komín by mal mať čiapku, ktorá zabráni pri daždi, aby tento vnikal do komína. Tiež je dôležité kontrolovať, či medzi tehlami na komíne nie sú praskliny či medzery, cez ktoré by vám do interiéru natiekla voda. Ak také zistíte, opravte ich.

Keď sa totiž o dážď starať nebudete, skôr či neskôr sa objavia na stenách či povale nepekné škvrny od vody. Vtedy máte istotu, že to niekde tečie. Čím skôr to odstránite, tým lepšie. Kým ide len o škvrnu od vody, to vyriešite náterom. Ak vám však nahnije krov, oprava vás bude stáť slušné peniaze. Oplatí sa byť opatrný.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať