Poslať na mail

Odkvapy sú systémy na odvod dažďovej vody z vášho obydlia. Voda, okrem toho, že je to životodarná tekutina pre vašu záhradu a trávnik, je tiež ničiteľ betónových základov každého obydlia. Preto každý staviteľ ako prvé rieši zaizolovanie základov pred premokajúcou vlhkosťou. Odkvapy zasa zabezpečia, že dažďová voda vám nebude vsakovať do základov, ale bude pekne odvedená prečo. Aj o odkvapy sa však musíte starať, aby tento svoj účel správne plnili. Ako na to? Prečítajte si naše rady…

Prezrite, či sú odkvapy pevne upevnené

Upevnenie odkvapových rúr sa postupom času uvoľní. Ak si myslíte, že toto riešiť netreba, však odkvapy stále držia na mieste, mýlite sa. Uvoľnený odkvap totiž môže zmeniť svoj spád a tak sa v ňom bude na neželaných udržiavať voda, ktorá môže pri prudkých dažďoch pretekať tam kde to nechcete. Takže radšej svoje odkvapy pevne uchyťte, nech majú taký spád, ako potrebujete.

 

Prezrite všetky spoje na odkvapových žľaboch

Sú typy odkvapov, kde je rúra spojitá, z jedného kusu. Ak však máte odkvap spojený z viacerých segmentov, dajte pozor, či sú tieto spoje správne a pevné. Stačí, ak je v nich malá prasklina a ak v nej v zime ostane voda, táto pri zmene skupenstva na ľad sa roztiahne a prasklinu zväčší. Takto vám začnú odkvapy pretekať či zmení sa spád. Opravte to.

Vyčistite odkvapové žľaby

Odkvapy sa radi zanášajú, najmä na jeseň padajúcimi listami či inou špinou. Táto začne v odkvape „hniť“ a vytvára ideálne miesto na rast buriny. Keď sa stane toto, musíte si pekne pristaviť rebrík a ručne odkvapy vyčistíte. Budete prekvapený, čo v nich môžete všetko nájsť. Prípadne použite hadicu a prúdom vody všetko to smetie vystriekajte. Ak sa vám odkvapy pravidelne zanášajú väčšími predmetmi ako listy, zvážte, že na odkvap nainštalujete zachytávač lístia, čo je vlastne akási sieťka, ktorá nebráni vode, aby stekala do odkvapu, ale lístie ostane pekne na nej.

 

Skontrolujte aj základy

Po určitom čase voda začne vymývať aj zeminu okolo stien. Je to prirodzené, nie všetku vodu zvedie odkvap. Je dobré z času načas pridať trocha zeme okolo stien, prípadne si vybetónovať zrážku. Pamätajte, že dobre zaizolované základy sú skutočne základ.

Pozor na okná

Dážď, ktorý padá na vaše obydlie, nekončí iba na streche, ale tiež na vaše okenice a okenné rámy. Kde sa dá, nainštalujte chrániče pred dažďom a pravidelne kontrolujte, najmä pri drevených oknách, či im dážď neublížil. Pretože nič nie je horšie, ak musíte vymeniť celý okenný rám, ak vám začne jeho drevo hniť.

 

Starostlivosť o odkvapy nie je zložitá ani časovo náročná. Treba ju však robiť pravidelne. Nezabudnite na to najmä koncom jesene, keď vzduchom poletujú padajúce listy. Čistý odkvap znamená, že voda nepôjde do vašich základov. A o tom vám predsa ide, či nie? 😀

 

Zdroje: doityourself.com, ruukki.com, wurth.sk

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Opravte tieto príznaky problémov skôr než bude neskoro
Betónová strecha: výhody a nevýhody

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať