Poslať na mail

V poslednej dobe je výber o čosi ťažší, pretože ponuka je niekoľkonásobne väčšia, ako povedzme pred 20 rokmi. To je paradox širokej možnosti výberu. Hovorí sa, že estetické veci prenechajme na ženu a skutočne, podľa viacerých prieskumov častokrát rozhodujú o farbe krytiny a fasády práve ženy. No i tak je možno dobré vedieť zopár zásad pri výbere správnej farby a krytiny.

 

farba-strechy-vyber-4

 

A aby to nebolo také ľahké, tak je k dispozícii taktiež  množstvo tvarov a povrchových úprav, ktoré môžu váš výber ešte viac skomplikovať. Voľba je o to ťažšia, že robíte rozhodnutie, ktoré bude doživotne umiestnené na váš nový dom, alebo aspoň na dobu 30 rokov.

 

Pre začiatok by bolo vhodné vedieť, aké prevedenia krytín sa ponúkajú:

 

Základné prevedenia – či sa už jedná o betónové, alebo hlinené škridle, je to prevedenie bez dodatočnej povrchovej úpravy, teda vyrobené priamo z materiálu. Hlinené škridle sa pália v peci, betónové sušia v sušiarni. Základný model v prípade hlinených škridiel má jasnú tehlovočervenú farbu, v prípade betónových, šedú, alebo bielu. Oba druhy majú vyššiu mieru nasiakavosti vody, no betónové sú o niečo odolnejšie pri zmrazovacích zaťaženiach. Základné prevedenia betónových škridiel sa dajú pigmentovať priamo v materiáli škridle, najčastejšie tehlovo červenou, hnedou a čiernou.

 

Základná povrchová úprava – nanáša sa striekaním na každú hotovú škridlu. Je to vo forme nástreku špeciálneho, na báze veľmi odolného laku, ktorý dodá betónovej krytine peknú matnú štruktúru. Jeho úloha je ochrana proti nasiakavosti, ale touto úpravou výrazne vystúpi farba podkladového materiálu škridle. V prípade hlinených škridiel sa striekajú aj matné farebné varianty. Poznáte to podľa toho, že keď otočíte škridlu, odspodu je tehlovo červená.

 

Glazované škridle sú zasa dominancia pálenej krytiny. Je to špeciálna povrchová a farebná úprava, ktorá sa nechá vypáliť v peci. Krytina tak získa vysoko lesklý povrch vo viacerých farebných variantoch.

 

farba-strechy-vyber-1

 

Viacnásobné povrchové úpravy sú v oboch prípadoch, kde viacnásobnou úpravou povrchu sa získavajú rôzne efekty nepravidelných textúr, čo po vyskladaní na streche robí pekný efekt (napríklad rustikálnej strechy). Do tejto časti sa radí aj tzv. slurry technológia, ktorou je na každú škridlu nepravidelne nanesená rôznorodá a viac farebná vrstvy hustej farebnej zmesi.

 

farba-strechy-vyber-2

 

Funkčné úpravy sú rôzne prevedenia, ktoré majú rôzny ochranný efekt, ale cieľom je, aby vaša strecha vyzerala dokonale čo najdlhšie. Tie najmodernejšie majú samočistiaci efekt, alebo fotovoltaický zisk elektrickej energie.

 

Výber farby

Výber tmavých odtieňov je momentálne na vzostupe. Výhoda čiernej, alebo antracitovej je v tom, že dobre esteticky dopĺňa takmer akúkoľvek farbu fasády. Vedeli ste však o tom, že čierna strecha zvyšuje teplotu bezprostredného okolia vašej strechy?  V prípade glazovanej strechy dochádza najmä v letných slnečných dňoch k vysokému odrazu svetla a v určitých momentoch vie byť tento efekt veľmi nepríjemný.

 

farba-strechy-vyber-3

 

Nechajte si poradiť

U takmer všetkých výrobcov krytín je možné navoliť si na ich internetových stránkach vzhľad vašej strechy a kombinovať ho z rôznymi fasádnymi farbami. Je to dobrý pomocník na prvotnú orientáciu (napr. tu). Potom môžete výrobcu osloviť a požiadať o konzultáciu nie len pri výbere farby, ale pri výbere celého strešného systému. Radi vám bezplatne poradia.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať