Poslať na mail

Aj keď v zahraničí, no najmä v Anglicku sa existencia machu v pohode priznáva, ako súčasť vzhľadu domov, u nás sú majitelia hlavne novostavieb veľmi citliví na celkový vzhľad domu a teda aj strechy. A keď teda sa s machom nechcete spriateliť, ako s nedielnou súčasťou vašej strechy, tu je zopár tipov, ako na to.

 

odstranenie-machu-strecha-4

 

Ekonomická náročnosť: ★★

 

Realizačná náročnosť: ★★★

 

Aké náradie k tomu treba?

  • Tvrdšia kefa
  • Záhradná hadica s vodou
  • Tlaková striekačka WAP
  • Rebrík
  • Lano na zaistenie
  • Vedro
  • Ochranné okuliare, obuv a rukavice

 

Potrebný materiál:

  • Odstraňovač machov
  • Preventívny nástrek na škridle

 

Potrebný čas:

Nie je to časovo náročné, odhadujeme podľa miery znečistenia a veľkosti strechy na necelé 1-2 dni.

 

Príprava:

Treba si uvedomiť, že práca vo výške, navyše v mokrom a šmykľavom prostredí, je riziková. Preto zásadný krok v príprave je vaša bezpečnosť. Musíte vymyslieť ako sa priviazať o komín, držiak antény, alebo ešte lepšie do istiaceho bodu, ktorý však na vašej streche budete hľadať márne. Pokiaľ nie je žiadne pevné miesto, do ktorého by ste sa uchytili, je treba prehodiť lano cez celú strechu a ukotviť ho niekde na zemi na druhej strane strechy.

 

Ďalšia vec je zadovážiť si väčší rebrík a postrekový materiál na vašu strechu. Ubezpečte sa, či vaša záhradná hadica je dostatočne dlhá a ako umiestnite na streche tlakovú hadicu.

odstranenie-machu-strecha-1

 

Niekoľko možností odstránenia.

  1. Mechanicky, pomocou kefy a / alebo pomocou tlakovej vody.
  2. Chemicky, pomocou rôznych prípravkov (napr. machožrút).
  3. Kombinácia prvých dvoch bodov pre trvalejší účinok.
  4. Ošetrenie dlho trvajúcim nástrekom, ktorý zamedzuje rastu machu a rias.
  5. Ako prevencia sa zvykne robiť (najmä v zahraničí) inštalácia medených, alebo meďou galvanizovaných pásov na hrebeň strechy, kde vplyvom dažďa kvapky odplavujú reaktanty medi, na ktoré sú machy a riasy veľmi citlivé.

odstranenie-machu-strecha-2

Mechanické čistenie

1. Príprava na zemi

Najprv si zistite predpoveď počasia. Prácu rozhodne nevykonávajte za veľmi teplých a slnečných dní. Na streche by boli veľké teplotné rozdiely a nástrek roztokov, by sa veľmi rýchlo odparil z horúceho povrchu. Všetok materiál a náradie si pripravte dole na zemi. Pokiaľ nemáte k dispozícii tlakovú striekačku (wap), budete strechu musieť vyčistiť mechanicky. A niekedy aj oboma spôsobmi. Pre kefu je lepšie, keď budete mať naň rúčku, pretože sa vám to v podrepe bude robiť veľmi ťažko. Pokiaľ nepoužívate chémiu, môžete použiť roztok vody a sava, ktorým strechu opláchnete. Aj tento roztok si dole pripravte.

 

2. Výlez na strechu a zaistenie

Ako sme spomínali vyššie, zaistenie je nutnosť. Ideálne keď vás niekto istí zdola, teda predlžuje a skracuje lano, podľa toho, ako sa pohybujete po streche. Takisto rebrík musí stáť zvisle a pokiaľ sa opiera o rínu, je veľmi náchylný zošmyknúť sa po ploche dole. Verte, že veľa profesionálov už takto spadlo. Preto rebrík musíte uchytiť lanom o rínu, alebo si vysuňte jednu škridlu a priviažte ho o spodnú latu.

 

3. Mechanické čistenie a odstránenie tlakovou vodou

Je v podstate jedno odkiaľ začnete striekať, prioritná je totiž vaša bezpečnosť. Postup je v podstate veľmi jednoduchý.

 

4. Preventívne opatrenia

Na preventívne opatrenia použite prípravok na odstraňovanie machu, alebo zavolajte firmu, ktorá sa špecializuje na tieto preventívne kroky. Jedná sa o inštaláciu medených pásikov na hrebeň strechy, alebo celkový nástrek strechy preventívnym dlhotrvajúcim prostriedkom. Avšak v tomto prípade je dobré, keď celú zákazku čistenia a prevencie radšej prenecháte odborníkovi.

 

odstranenie-machu-strecha-3

 

Niektoré fotky boli použité z doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať::

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať