Poslať na mail

V blízkej dobe chcete postaviť váš dom snov a všetko ste si veľa krát premysleli – alebo ste si to len mysleli, že ste premysleli… Viete presne, čo potrebujete a čo chcete, ale premýšľali ste čo nechcete a nepotrebujete? Prešli ste si to takto celé, čo bude pracovať pre vás a čo proti vám?

 

dom-planovanie

 

Slabé plánovanie, alebo veľmi nízky rozpočet môžu viesť k problémom o ktorých sa vám ani nesnívalo. Ak plánujete postaviť nový dom, musíte si nechať dostatočne dlhú dobu na to, aby ste všetky nápady preskúmali z viacero uhlov a pod. Na plánovanie domu doporučujeme dobu aj vyše roka dlhú. Overte si to. Nápady, ktorá sa vám teraz zdajú úžasné, budete po zrevidovaní po pol roku vidieť inak a budete aj vedieť k nim priradiť súbor potenciálnych problémov, ktoré treba simultánne vyriešiť s ostatnými v určitej fáze projektu. Preto je vskutku dôležité dať tomu svoj čas. Aj víno zreje dlho…

 

Takisto musíte zvážiť vaše životné zámery. Budete sa vaša rodina napríklad rozrastať? Alebo deti o 2-3 roky vyletia z hniezda? Často sa radi bavíte a hostíte návštevy vašich priateľov? O tomto všetkom sa musíte rozprávať s vašim architektom a projektantom. A nie raz. Slabo navrhnutý projekt môže takisto mať za následok nepohodlné bývanie.

 

1. Venujte pozornosti plánovaniu kúrenia, ventilácie a klimatizácie

Zlé plánovanie a nevhodná realizácia môže viesť k zvýšenej vlhkosti a výskytu plesní. Toto môže viesť až k ohrozeniu vášho zdravia. Vzhľadom na čoraz dokonalejšie zatepľovacie materiály sa trošku pozabúda (hlavne z ekonomických dôvodov) na správnu ventiláciu a prúdenie čerstvého vzduchu. Poľovačka na čo najnižší súčiniteľ tepelnej vodivosti už menej rieši sťažený, alebo takmer nemožný prestup, v interiéri vznikajúcich, pár. Ale rekuperácia vzduchu je ďalšia dodatočná investícia a navyše sa nedá „dorobiť“ počas realizácie. Takisto voľba poddimenzovaných, alebo na hrane požadovaného výkonu vykurovacích/klimatizačných jednotiek, môže viesť k tomu, že v zime vám bude zima a v lete teplo. O vlhkosti ani nehovoríme.

 

planovanie-domu-chyby-1

 

2. Nedostatočné, alebo nevhodné plánovanie úložného priestoru

Pokiaľ neplánujete stavať veľmi veľký dom je práve efektívne plánovanie využitia priestoru zásadné. Verte, že úložného priestoru nie je nikdy dosť, ale takisto dbajte o to, kam taký úložný priestor vytvoríte, pretože sa nehodí všade. Naozaj vaša spálňa potrebuje príliš širokú prístupovú cestičku, alebo sa dá vytvoriť hlbší šatník s väčším priestorom? Alebo potrebujete do chodby veľký šatník namiesto skrine s posuvnými dverami?

 

planovanie-domu-chyby-2

 

3. Celkovo slabá príprava a plánovanie

Ak sa navrhuje nový dom, mal by zohľadňovať životné návyky a životný štýl budúceho majiteľa. Ako dlho plánujete v dome zostať? Deti? A čo starí rodičia a prípadný bezbariérový prístup pre nich? Orientácia v rámci svetových strán a zasadenie domu do terénu.

 

planovanie-domu-chyby-3

 

4. Nedostatok prirodzeného a umelého osvetlenia

Toto sa dosť podceňuje a preto možností osvetlenia by malo byť pre daný priestor viac a takisto každý priestor by mal mať dostatočné veľké okno, alebo aspoň svetlík, pretože prirodzené svetlo sa naozaj nedá nahradiť. Pokiaľ v centrálnych priestoroch, alebo v priestoroch pod úrovňou zeme radšej počítajte s montážou svetlovodov, ktoré zabezpečia tak potrebné denné svetlo.

 

planovanie-domu-chyby-4

 

5. Plánovanie zbytočných miestností

Vo fáze plánovanie máme často „hladné oči“. Tu bude práčovňa a tam posilňovňa. A tam kútik, kde budeme oddychovať po obede a čítať knihy. A tu bude hosťovská a tam pracovňa. No nie vždy sa tento priestor využije a realita je taká, že z týchto priestorov sa stávajú odkladacie priestory na krabice, šatstvo a kto vie čo ešte všetko. Tieto priestory poznáte podľa toho, aká veľká „skládka“ nepotrebných vecí tam je. Preto viac násobne zvážte, či to budete potrebovať. Veď napríklad si môžete ísť von, alebo do telocvične.

 

planovanie-domu-chyby-5

 

V pokračovaní tohto článku si prejdeme ďalších 5 najčastejších chýb pri plánovaní a koncepcii nového domu a konkrétne to bude nevhodné umiestnenie dôležitých miestností domu.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať