Poslať na mail

Zelené strechy predstavujú strešné systémy, ktoré sa skladajú z vodotesnej vrstvy, vrstvy zabraňujúcej prerastaniu koreňov, drenážnej vrstvy, filtračnej membrány a z rôznych druhov vegetácie. Tieto jedinečné strechy poskytujú majiteľom domov ale aj ich okoliu, či voľne žijúcim živočíchom širokú škálu výhod, vrátane ochrany životného prostredia, a tiež ekonomických a zdravotných benefitov.

 
benefity-zelene-strechy-3
 

1. Zníženie odtoku zrážkovej vody

Veľké dažde môžu spôsobiť majiteľov domov veľké problémy. V prípade, že do zeme vsiakne prílišné množstvo vody, môžu byť oslabené základy domu, spôsobená erózia, v lepšom prípade sa vytvoria len kaluže vody, ktoré zničia vegetáciu na pozemku. Zelené strechy dokážu zabrániť takýmto problémom tým, že vsiaknu a udržia časť tejto vody, a tá sa následne odparovaním vráti do atmosféry.

 

2. Podpora rozmanitosti ekosystémov

Zelené strechy sa neraz stávajú útočiskom pre vtáky a ďalšie drobné tvory, ktoré hľadajú útočisko. Čím väčšia je rozmanitosť v ekosystéme,  vrátane rastlín, zvierat či hmyzu, ktoré strechu obývajú, tým lepšie sú ich šance na prežitie.

 

3. Zlepšenie kvality ovzdušia

Rastliny sú známe pre ich „čistiace“ vlastnosti. Dokážu premeniť oxid uhličitý na kyslík a fungujú tiež ako pasce na prach a toxíny, vďaka čomu sa vzduch stáva kvalitnejším a zdravším.

 

4. Úspora energie

Zelené strechy vytvárajú ďalšiu vrstvu izolácie domu, ktorá je výhodná tak v zimnom období ako v lete. V zime zelené strechy minimalizujú tepelné straty, v letných mesiacoch rastliny a vrstvy zeminy chránia dom pred priamymi slnečnými lúčmi a udržujú ho prirodzene chladnejším, čo vedie k zníženiu nákladov na chladenie.

 

5. Odolnosť a trvácnosť

Životnosť hydroizolačnej vrstvy použitej pod vrstvami pôdy je dvakrát taká dlhá ako životnosť bežnej strešnej hydroizolácie. Z toho plynú výhody ako šetrenie financií na výmenu a zníženie objemu odpadu, vznikajúceho počas procesu výmeny.

 

6. Estetická funkcia

V neposlednom rade dodáva zelená strecha jedinečný pozitívny prvok pre konkrétnu domácnosť aj okolie.

 

benefity-zelene-strechy-2

 

7. Redukcia hluku

Zelené strechy dokážu účinne znížiť množstvo šumu, ktorý sa dostane do domu. Takéto strešné systémy sú preto mimoriadne vhodné pre tých, ktorý žijú v blízkosti letísk, železnice alebo rušných ciest.

 

8. Zdravotné benefity

Štúdie dokazujú, že ľudia, ktorí žijú obklopený prírodou zažívajú menej stresu v porovnaní s tými, ktorý majú malý kontakt s prírodou.

 

Zdroj: contemporist.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať