Poslať na mail

Základnou funkciou oplotenia je predovšetkým chrániť súkromný pozemok. Vďaka výberu toho správneho štýlu však môžete dosiahnuť ešte oveľa viac. Oplotením môžete zmeniť akýkoľvek dvor či záhradu na príjemnú vonkajšiu oázu. Výber však môže byť o niečo zložitejší, keďže dnes už zoženiete množstvo štýlov,  výšok a materiálov oplotenia. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť pripraviť sa a zjednodušiť si tak proces výberu.

 

Urobte to správne rozhodnutie

Na začiatku si dobre premyslite, čo chcete postavením oplotenia dosiahnuť. Chcete úplné alebo len čiastočné súkromie? Je vaším cieľom vytvoriť správne podmienky pre rast vegetácie alebo sa snažíte blokovať nepekný výhľad? Tu je niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti pri výbere toho správneho oplotenia pre vašu záhradu.

 

Predpisy súvisiace so stavbou oplotenia

Než sa rozhodnete postaviť si plot podľa vašich predstáv, oboznámte sa s náležitými právnymi predpismi. Skontrolujte obmedzenie výšky a získajte potrebné povolenia. Zanedbanie tohto kroku môže mať za následok časovo náročné a nákladné riešenia.

 

K najčastejšie realizovaným drobným stavbám, tak ako ich upravuje stavebný zákon, patrí práve oplotenie. Drobné stavby sú stavby, ktoré plnia len doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a teda stavby, ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Na stavbu oplotenia teda nepotrebujete získať stavebné povolenie, je však nevyhnutné túto stavbu vopred ohlásiť stavebnému úradu. V ohlásení treba uviesť okrem základných osobných údajov aj nasledovné doplnkové údaje o druhu , rozsahu, účele stavby a o umiestnení stavby.  Potrebné je priložiť aj jednoduchý technický opis jej uskutočnenia, čiže spôsob, ako bude oplotenie zhotovené, či priehľadným oceľovým pletivom, alebo oplotenie bude nepriehľadné a murované, či drevené priehľadné alebo drevené čiastočne nepriehľadné. Ďalej treba uviesť parametre týkajúce sa dĺžky a výšky plotu. Vo všeobecnosti nepotrebujete ani súhlas vášho suseda. Aj napriek všetkému však musíte počítať s tým, že stavebný úrad môže určiť, že na ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce môžete uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

 

Materiály

Pri výbere materiálov berte do úvahy predovšetkým váš rozpočet a potreby. Napríklad exotické drevo  je krásny, kvalitný materiál, no podstatne drahší ako iné možnosti. Našťastie existuje mnoho ďalších materiálov, dobre vyzerajúcich a dostatočne kvalitných, vhodných pre každý rozpočet.

 

Údržba oplotenia

Zvážte tiež akú námahu ste ochotní vynaložiť pri údržbe a starostlivosti o váš plot. Biele plastové ploty nevyzerajú najlepšie ale údržba je maximálne jednoduchá. Ak túžite po krajšej alternatíve, no bez prehnaných nárokov na údržbu, skúste drevené oplotenie. Bez špeciálnej úpravy povrchu bude aj bez väčšej starostlivosti drevo starnúť do krásy. Ak však siahnete po moridlách a farbách, budete nútení drevo pravidelne ošetrovať.

 

Dizajn oplotenia

Pozrite sa na svoj dom a plot ako na jeden celok. Uistite sa, že použitý typ oplotenia, jeho materiál a konštrukcia, ladí a dopĺňa vzhľad vášho domu a tiež okolitého prostredia. Rôzne štýly oplotenia idú dokopy s rôznymi typmi dizajnu domu a vzhľadu okolitej krajiny. Napríklad, ak váš dom dýcha rustikálnou atmosférou, vyhnite sa modernému vzhľadu oplotenia s minimalistickým dizajnom.

 

Pevné dekoračné oplotenie

Ak ste sa rozhodli pre štýl oplotenia, je načase začať premýšľať nad detailmi. Jednou z možností je výber tradičného pevného oplotenia s aplikovaným dekoratívnym panelom. Pevné oplotenie zabezpečuje dostatočné súkromie, ale nie vždy musí prispieť k estetike záhrady. Pridanie dekoratívneho panelu vytvára zaujímavý prvok a pomáha rozbiť monotónnosť pevného oplotenia.

 

oplotenie-2

Oplotenie s horizontálnymi roštami

Priestoru dodá voľnejší vzhľad oplotenie s horizontálnymi roštami. Výhodou je, že rošty môžete usporiadať presne podľa vašich predstáv a tak dosiahnuť jedinečný vzhľad. Či už použijete exotické drevo alebo klasiku, horizontálne oplotenie pridá vášmu dvoru skutočne sofistikovaný vzhľad.

 

oplotenie-1

 

Panely z plexiskla

Panely z plexiskla dokážu prepustiť svetlo vďaka čomu zabránite pocitu stiesnenosti. Pridaním dodatočného osvetlenia počas večera môžete vytvoriť veľmi zaujímavý a pútavý efekt.

 

oplotenie-3

 

Posuvné panely

Posuvné panely sú skvelým spôsobom ako dosiahnuť plné súkromie a tienenie, no na druhej strane, pokiaľ chcete, po otvorení dovoľuje svetlu preniknúť na záhradu.

 

Kovové dekoratívne oplotenie

Kovové aplikácie na oplotení pomáhajú vytvoriť zložitejšiu vizuálnu atraktivitu a sú ideálnym riešením pre každého kto túži po elegantnom vonkajšom priestore. Panely s kovovými aplikáciami môžete podľa vašich predstáv zvoliť vyššie aj nižšie.

 

Živý plot

Jedným z často využívaných typov oplotenia je aj vysadenie živých rastlín. Ak nemáte pocit, že tradičné živé ploty sú to pravé pre vás, skúste malé zhluky kríkov alebo dokonca rad pekne vyzerajúcich kvetináčov s vysadenými sezónnymi rastlinami.

 

oplotenie-4

 

Betónové ploty

Plot z betónu patrí taktiež k tradičným spôsobom pevného oplotenia. Na trhu sú už dostupné rôzne formy betónových tvárnic a ďalších možností prevedenia betónového oplotenia. Hlavnými výhodami je vysoká pevnosť materiálu v porovnaní s ostatnými spomenutými typmi. S pevnosťou súvisí aj dlhá životnosť oplotenia.  Aj z tohto dôvodu je však jeho cena o niečo vyššia, no rozhodne sa oplatí zainvestovať.

 

Bez ohľadu na to, ktorý štýl a materiál si nakoniec vyberiete, kľúčom k tomu, mať vizuálne atraktívny plot, ktorý vydrží dlhé roky je jeho správna konštrukcia. Šikovní domáci kutilovia si celkom iste zvládnu postaviť jednoduchý drevený, vinylový alebo pletivový plot. Stavba kamenných či kovových plotov je o čosi náročnejšia a preto je asi najlepšie ponechať ju na profesionálov. Ak sa predsa len rozhodnete aj pre takúto stavbu sami, nezabudnite, že budovanie plotu vyžaduje odhodlanie a veľa tvrdej práce.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať