Poslať na mail

V predošlej časti sme si predstavili najčastejšie chyby pri plánovaní nového domu. Tentokrát budeme pokračovať a budeme hovoriť najmä o nevhodnom umiestnení niektorých kľúčových miestností.

 

6. Umiestnenie práčovne

Toto závisí od celkovej dispozície domu. Ak máte suterén, často sa to dáva tam. Ale uvedomte si, že zo spální budete mať najviac šatstva a tie sú na prvom, alebo dokonca na druhom poschodí. Preto práčka a sušička by mala byť najmä v blízkosti spálne. Ale je to na vnútornej preferencii každého majiteľa rodinného domu.

 

planovanie-domu-2

 

7. Nevhodné umiestnenie spálne

Spálňa potrebuje byť na takom mieste v dome, kde je najmenší hluk a v noci najväčšia tma. Preto spálňa orientovaná na ulicu, alebo tam, kde vám celú noc bude svietiť pouličná lampa vonkoncom nie je vhodná. Takisto by nemala byť tesne vedľa garáže, alebo nad ňou.  Pokiaľ plánujete bungalov, mala by byť spálňa tá posledná miestnosť v dome. Všetko ale závisí od danej dispozície stavebného pozemku, ale šikovný architekt dokáže vyriešiť aj tento problém.

 

planovanie-domu-3

 

8. Nevhodné umiestnenie kuchyne

Ideálne by kuchyňa mala byť vedľa garáže, pretože nosenie nákupov a zásob cez celý dom až do kuchyne nie je úplne skvelé logistické riešenie. Kuchyňa je v podstate centrálne miesto života v dome a všetci členovia sa tu často zdržiavajú.

 

planovanie-domu-4

 

9. Nevhodné umiestnenie garáže

Ako sme spomínali v bode 9, je ideálne umiestnená garáž v blízkosti kuchyne, alebo komory, ktorá slúži na ukladanie zásob pre kuchyňu. Pokiaľ sa to len trochu dá (z ekonomických, alebo dispozičných dôvodov) urobte si dvoj garáž. Oceníte slobodu priestoru a zľahčený priestor pri manévrovaní autom. Ak to nie je dispozične možné, spravte si ju o niečo širšiu, ako je štandard. Verte, v garáži je vždy málo miesta. Ak napríklad staviate garáž v rámci bungalovu, doporučujeme neznižovať strop takéhoto priestoru, ale využiť ho na dodatočný úložný priestoru.

 

planovanie-domu-5

 

10. Nechať niekoho hovoriť vám čo VY potrebujete

Komunikácia o problémoch s inými ľuďmi a potrebné konzultácie s architektom sú veľmi potrebné, ale na druhej strany vy viete najlepšie, čo vaša rodina potrebuje a čo nie. Preto vám profesionáli vedia spraviť odporučenie, ale nemôžu vás presviedčať, čo je pre vás vhodné a čo nie. Vy a iba vy skutočne viete čo je nutné a čo je nadštandard a čo vôbec nie je o vás. Preto si vždy zachovajte právo posledného slova, pretože v konečnom dôsledku vy tam budete bývať.

 

planovanie-domu-1

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať