Poslať na mail

Hoci to pri aktuálnych dažďoch tak nevyzerá, zima je v plnom prúde. K Vianociam jednoznačne patrí snehová nádielka. Deti sneh milujú, všetko vyzerá krásne a hlavne sa dá guľovať. Pokiaľ však žijete v dome, sneh vám vie pripraviť mnoho nepríjemných chvíľ. Nie, nebudeme písať o odhadzovaní snehu. Dnes si niečo povieme o tom, ako sneh negatívne vplýva na vaše odkvapy a zvody vody. Veru, sneh a odkvapy skutočne nie je dobrá kombinácia.

sneh a odkvapy sú problém


Prečo sa sneh a odkvapy nemajú radi

Odkvapy a zvody sú na dome nainštalované preto, aby spoľahlivo odviedli vodu zo strechy bezpečne mimo domu. Aby dokonale fungovali, musia byť čisté, bez dier a trhlín a hlavne dobre priechodné. Sneh však spôsobí, že sa upchajú a voda nemôže odtekať. Navyše sneh v kombinácii s topiacim sa ľadom vytvorí v odkvape či zvode pevnú zátku.

cencúle na odkvapoch


Čo sa deje v odkvapoch plných snehu?

Ak padá sneh a teplota vonku je dostatočne nízka, zvyčajne sa nejaký čas udrží. Ak sa cez deň mierne oteplí, sneh mierne „povolí“, aby opäť v noci zmrzol. Vytvorí tak spoľahlivú zábranu pre vodu, ktorá by inak odkvapom odtiekla. Pretože voda nemá kam ísť, hrozí, že sa dostane pod strešnú krytinu a začne vám vlhnúť krov. Keď sa začne diať toto, máte spoľahlivo našliapnuté na problémy. Krov je drevený a voda a drevo nie sú kamaráti. Ak ostane drevo dlhší čas vlhké, začne pracovať. Ak máte šťastie, iba sa pokrúti. Ak nie, začne praskať a hniť.

sneh v odkvapoch

Čo robiť, aby sneh v odkvapoch nebol problém

Samozrejme trocha snehu nie je problém. Ak sa však v odkvapoch drží sneh dlhú dobu, je čas sa znepokojovať. Sneh totiž dosť váži a keď sa „oprie“ do odkvapov, môže ich pokrútiť či strhnúť. Preto, ak napadne na strechu skutočne veľa snehu, radšej ho strhnite dole. Pomôžte si napríklad lopatou na sneh, ktorú prirobíte na dlhú palicu. Dobrým trikom je tiež dať do odkvapov hrubú soľ, ktorá pomôže so snehom. S týmto však opatrne, lebo soľ je agresívna a môže vám zničiť aj staré plechové odkvapy. V zásade platí, že problém mať nebudete, ak to nenecháte nájsť veľmi ďaleko. Pozorujte, koľko snehu na streche je a včas jej odľahčite. Až na túto „drobnosť“ sa môžete zo zimy ďalej tešiť 🙂

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať