Poslať na mail

Z roka na rok je zima miernejšia. Klimatológovia hovoria o globálnom otepľovaní. No aj tak každú zimu príde ten moment, keď „nakvasí“ kopec snehu a vy ho musíte odhadzovať. Šťastní obyvatelia bytoviek a panelákov odhadzovanie snehu neriešia, pretože to za nich spraví správca – teda pokiaľ nie je lenivý alebo toho nemá veľa a vy sa musíte brodiť snehom, než sa niekomu uráči ten biely alebo skôr hnedý rozčľapkaný humus upratať. Ak bývate v dome, je to na vás. Ako si to však uľahčiť, najmä ak nemáte snehovú frézu (priznajme si, pri malých bungalowčekoch je to dosť zbytočná investícia)? Inšpirujte sa našimi radami, ako správne na odhadzovanie snehu…

Na odhadzovanie snehu potrebujete správnu lopatu

No to nestačí. Závisí, aký sneh vám napadne. Ak je pekne pod nulou a napadá prašan, odhadzovanie je vcelku brnkačka. No ak je to ťažký mokrý sneh, ktorý sa vo veľkom lepí na lopatu, vás môže poraziť. Čo robiť? Tu je jeden užitočný hack. Zoberte rozprašovač a na lopatu nastriekajte tenkú vrstvičku oleja na varenie v kuchyni. Dnes je to už v mnohých domácnostiach štandard, že nelejete na panvicu olej z fľaše, ale používate rozprašovač – je to zdravšie a šetríte olej. A pomôže to aj vašej lopate na sneh. Tento hack funguje zázračne, akurát nezabudnite po lopatovaní lopatu utrieť nejakou starou handrou. Nechcete predsa uložiť do garáže či záhradného domčeka lopatu zamazanú od oleja.

Ako pri odhadzovaní snehu nezletieť na zadok?

Ak odhadzujete z namrznutého chodníku, kde je pod snehom ľad, koledujete si, že sa s chodníkom nemilo zoznámi aj vaše pozadie. Na Novom Zélande však vymysleli užitočný hack. Na obuv natiahnu ďalšiu vrstvu starých ponožiek. Toto pridá vašim nohám potrebné trenie a vy sa aj na ľade udržíte na nohách. Vyzerá to síce bláznivo, no dokonca mestská rada mesta Dunedin toto riešenie oficiálne odporúča svojim obyvateľom.

Skúste alternatívu k soľným posypom

Najmä vo väčších mestách ako Bratislava je taký nešvar, že mestskí radní radi solia. Toto vám spoľahlivo zničí akúkoľvek obuv. Ak soľ používate pred svojim domom, okrem vašej obuvi ubližujete aj betónovému povrchu. Soľ vám spoľahlivo „rozožerie“ betón a vy sa pripravte, že budete riešiť koróziu na jar. Alebo skúste vlastnú zmes. Zmiešajte za štamperlík akéhokoľvek čističa na riad, denaturovaný lieh a asi dva litre vody. Táto zmes spoľahlivo a rýchlo rozpúšťa sneh a, čo je hlavné, chodník pod ním nekoroduje.

 

Urobte si rozvrh na odhadzovanie snehu

Toto je opatrenie, ktoré vychádza z praktického pozorovania. Ak sneží ako bláznivé, je lepšie napríklad raz za hodinku až dve hodiny vybehnúť pred dom a odhadzovať. Nečakajte, kým sneh neustane. Potom totiž môžete skončiť s metrom snehu, ktorý budete musieť odhadzovať naraz a verte, že sa pri tom dobre zapotíte.

Najlepšie odhadzovanie snehu je žiadne odhadzovanie

Ak ste si niekedy zakrývali čelné sklo na aute, aby ste z neho neskôr nemuseli dávať dole kopec snehu, tento hack funguje veľmi podobne. Ak viete, že bude snežiť, natiahnite na tie najhoršie plochy pred vašim domom plastovú plachtu. Potom ju iba šikovne odtiahnete aj so snehom a, voila, chodník či vstup do garáže je čistý, bez snehu a námrazy. Vyskúšajte tento hack, vyzerá to síce bizarne, ale oplatí sa. Peknú, a hlavne čo najmenej namáhavú zimu, priatelia :-).

 

Zdroje: doityourself.com, flickr.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako správne zazimovať prázdny dom

Ako zazimovať drevenú terasu

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať