Poslať na mail

Terasa je súčasťou moderných domov. Poskytujú totiž ten správny „outdoorový“ pocit pre rodinku, ktorá nechce bývať v panelákovom štýle iba medzi štyrmi stenami. Terasa poskytuje možnosť tráviť nedeľné poobedné siesty na terase na čerstvom vzduchu. Niekto terasu prekryje prístreškom, niekomu stačí slnečník. Niekto ju vydláždi, aby mal čo najmenej starostí s údržbou. A mnoho ľudí preferuje drevenú terasu, pretože je to prírodné, príjemné aj na bosé nohy a vyzerá to skvelo. Ako však zazimovať drevenú terasu? Predsa len, je to drevo, ktoré môže a bude pracovať. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako správne zazimovať drevenú terasu.

Zima bude na terasu tvrdá

Predsa len, budú výkyvy teplôt – až do záporných čísel. Na drevenej terase bude pravdepodobne sneh, ktorý sa bude postupne topiť. Pokiaľ bude terasa pod snehom, veľmi sa o ňu starať nebudete. Z času načas zhrniete sneh a to je všetko. Preto je dôležité, aby ste urobili potrebné úpravy ešte na jeseň, keď je na to čas a primerané podmienky.

 

Chcete zazimovať drevenú terasu? Tak z nej dajte všetko preč

Ak tam máte záhradný gril, šup s ním do záhradného domčeka či garáže. Ak tam máte nábytok, ak sa dá, šup s ním niekde preč. Ak ho budete zakrývať, tak sa presvedčte, že je úplne suchý. Tiež ho vypodložte, najlepšie napríklad tehlami. Ide totiž o to, aby ste sa vyhli prípadným fľakom od hrdze. Predsa len bude nábytok vystavený zmenám teploty, snehu a dažďu. Určite sa minimálne vyzráža vlhkosť a kovový nábytok rád hrdzavie. Takže ak ste si nie istí, že je dokonale natretý ochranným náterom proti hrdzi, radšej sa postarajte, aby ste na jar nemali na drevenej terase fľaky od hrdze. Idú sakra zle dole.

Vyčistite terasu od špiny

Ak tam vidíte nejaké rastliny či listy, toto musí preč. Tak pekne použite napríklad wapku a vodou odstráňte všetku nečistotu. Tiež si dajte pozor, či nad terasou neprečnievajú nejaké konáre, ktoré by mohli „pustiť“ listy. Pamätajte, že chcete zabrániť rôznym plesniam, hnitiu či iba zmenám farby dreva, keď na ňom dlhodobo necháte nejaký živý materiál, ktorý bude následne pracovať. Dávajte si však pozor, aby ste nenarušili ochrannú vrstvu dreva. Nemá zmysel drhnúť terasu tak, že sa z dreva začnú uvolňovať triesky.

Opravte drevenú terasu tam, kde je to potrebné

Dobre si prezrite teraz. Drží všetko pevne? Nie sú niekde uvoľnené klince či skrutky? Ak nájdtete uvoľnenú dosku, fixnite ju. Tiež sa dobre pozrite, či niekde neuvidíte náznaky hnitia, praskliny či ohnuté drevo. Pozerajte sa tiež, či náhodou vaša terasa neslúži ako úkryt hlodavcom či neželanému hmyzu. Ak niečo také zbadáte, urobte potrebné kroky. Ak je farba stará, urobte si brigádu a terasu opätovne natrite. Pamätajte, že dobrá ochrana musí odpudzovať vlhkosť a musí umožniť dažďu, aby stiekol a nevsiakol sa. Všetky špáry, praskliny a diery sú ideálne na to, aby terasa mala krátku životnosť. Voda pri zmene skupenstva mení aj objem. Takže ak vám v špáre voda zmrzne, roztiahne sa a špára sa zväčší. Je to ten istý princíp ako na cestách, keď na jar pripomínajú tankodrom. Vtedy však môžete nadávať na cestárov. Ak sa to však stane vašej terase, môžete nadávať tak sami sebe.

 

To je všetko. Správne natretá drevená terasa bez voľných driev, prasklín či dier a bez úkrytov pre hmyz a hlodavce prežije aj krutú zimu a na jar môžete opäť rozložiť záhradný nábytok a užívať si kávičku. Takže nebuďte leniví, postarajte sa o vašu drevenú terasu a tešte sa opäť na jar a leto.

 

Zdroje: doityourself.com

 

Mohlo by vás tiež zaujímať: 

Starostlivosť o drevenú podlahu

Záhradná terasa – ako na to?

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať