Poslať na mail

Táto jar je neuveriteľná. Slnko pripeká ako v lete a kto nemá klímu, začína o nej ako každý rok intenzívne uvažovať. Tí šťastnejší s vlastným domom zasa začínajú špekulovať, ako zatieniť svoju terasu. Preto sme im v tomto blogu pripravili zopár možností, ako zatieniť terasu tak, aby to vyhovovalo ich rozpočtu a prípadne aj zručnostiam. Veď predsa čo poteší pani domácu viac ako sadnúť si pekne vonku do tieňa a vypiť si poobednú kávičku…

pergola
Pergola dokáže aspoň čiastočne zatieniť terasu

Pergola je ľahká okrasná stavba, ktorá je najčastejšie z dreva. Ide vlastne o voľne stojace drevené trámy, ktoré sú navrchu prepojené. Často sa používa ako nosič na rôzne popínavé rastliny, ktoré postupne vytvoria akúsi drevenú strechu. No aj keď nie sú ešte popínavé rastliny dostatočne vyrastené, alebo ich tam jednoducho nechcete, aj samotné priečne horné trámy dokážu vytvoriť aspoň čiastočný tieň. Bohužiaľ pergola nevyrieši dážď. No vždy môžete cez horné trámy natiahnuť napríklad celtu, ktorá tieň a ochranu pred dažďom zabezpečí.

Zatieniť terasu markízou

Markíza či rôzne rolety sú vcelku fajn riešenie. Závisí od konkrétneho modelu. Ak máte vybudovanú pergolu, môžete ju vhodne použiť ako základ/nosník pre markízu. Ak nie, tak sa radšej poraďte s odborníkom, ako vyriešiť konštrukciu tak, aby váhu markízy uniesla. Pamätajte, že nie je problém, keď je bezvetrie, no ak sa do nej oprie vietor, môže ju veľmi ľahko poškodiť alebo rovno odtrhnúť.

Strom: prírodné zatienenie terasy

Kedysi ľudia neriešili žiadne umelé tienidlá, ale do záhrady jednoducho vysadili strom. Ten, keď vyrástol, sa už o tieň postaral. Je to mimochodom skvelé riešenie, no aj tu je zopár vecí, nad ktorými sa musíte zamyslieť. Strom rastie dlho, takže si dobre zvážte, ako počas dňa postupuje slnko, aby ste z tieňa mali čo najviac. Tiež zoberte do úvahy, že strom má silné a hlboké korene, ktoré, ak sú veľmi blízko domu, môžu narušovať základy.

zatieniť terasu rastlinami
Vínna réva – postará sa o tieň aj o ovocie

Keď už máte pergolu, zvážte, či nevysadíte popínavé rastliny ako vínna réva, zimolez, vistérie či plamienky. Vyzerá to super, vytvorí správny tieň a keď to náhodou bude vínna réva, v neskorom lete/na jeseň budú aj sladké plody. Problémom takýchto prírodných tienidiel je ten, že sa v nich radi “ubytujú” rôzne nežiaduce chrobáky či iný hmyz. Práca s ním nebude taká jednoduchá ako pri markíze, ktorú stačí očistiť.
zatieniť terasu slnečníkom

Klasika na zatienenie terasy – starý dobrý slnečník

Toto riešenie je najrýchlejšie, najjednoduchšie a často aj najlacnejšie. Dobre si ale rozmyslite, aký veľký slnečník potrebujete, ako ho dostatočne ukotviť, akú farbu si kúpite. Predsa si nebudete špatiť krásnu terasu nejakým lacným reklamným slnečníkom v divokých farbách. Slnečník má aj tú výhodu, že ak príde vietor, jednoducho ho sklopíte. Na trhu sú rôzne modely, od tých najlacnejších na jedno leto až po drahé riešenia. Stačí si len vybrať.

Správne zatieniť terasu je cez leto nevyhnutnosť. Tiež to poteší, ak chcete ísť na terasu v daždi. To, či sa vaše očakávania naplnia však závisí hlavne od toho, po akom riešení siahnete. Takže dobre rozmýšľajte a odmenou vám bude skvelý relax na terase aj počas horúcich slnečných dní či naopak počas pravého letného mrholenia.

Zdroje:
Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať