Poslať na mail

V niekoľkých nasledujúcich článkoch sa budeme venovať viacerým možnostiam využitia starých paliet. Ak je paleta v dobrom stave, dá sa veľmi dobre využiť na viacero účelov. My sa budeme venovať najmä použitiu starých paliet pre rôzne stavebné projekty. Dnes to bude terasa, ktorá bude postavená len z tohto materiálu.

 

terasa-z-paliet-9

 

Ekonomická náročnosť: ★★

 

Realizačná náročnosť: ★★

 

Aké náradie k tomu treba?

  • Ceruzka, meter a vodováha
  • Lopata
  • Kladivo
  • Menšia Aku-vŕtačka
  • Ručná a elektrická píla (najlepšie okružná)
  • Brúska na brúsny papier

 

Potrebný materiál:

  • Veľa nehrdzavejúcich vrutov
  • 90-100 paliet
  • Podvalové hranoly, najlepšie impregnované proti plesniam a vlhkosti
  • Pás geotextílie
  • Pre voliteľnú impregnáciu povrchu roztok ľanového oleja a terpentínu (najlepšie opakovať 1x za rok)
  • Staré pálené tehly, alebo betónové kocky zo zámkovej dlažby

 

Potrebný čas:

Pre 30 m2 terasu bolo treba zhruba 3 týždne práce popri iných činnostiach.

 

Príprava:

Začíname plánovať a všetko si starostlivo poznačíme na papier. Dôležité je premyslieť najmä nadväzujúce úkony pre ďalšie činnosti. Jedná sa hlavne o prekládku elektriny a vody, ktorých by sa výstavba terasy mohla dotknúť. Pokračujeme starostlivým výberom kvalitných a neprehnitých paliet. Pre podklad musíte zvoliť rovnaký typ paliet (napríklad EUR).

 

1. Príprava povrchu

Už sme to písali v mnohých článkoch, ako na to. Jednoducho musíte podklad dať do roviny. Vysypte už rovnú a vyčistenú plochu štrkom, kvôli zamedzeniu státia vody pod terasou.

 

terasa-z-paliet-

 

2. Príprava povrchu

Položte na plochu geotextíliu. Jej úlohou je zabrániť rastu rastlín pod terasou.

 

terasa-z-paliet-2

 

3. Nosná konštrukcia terasy

Položte palety tesne vedľa seba a vytvorte podkladovú konštrukciu vašej budúcej terasy. Pod palety použite tehly, betónové dlaždice, alebo iný pevný a plochý materiál,  aby ste palety dali do roviny. Môžete si pomôcť aj gumovým kladivom, vzhľadom na to, že palety „sedia“ na štrku, dajú sa pekne dotvarovať do roviny. Je dôležité, aby ste pre podklad použili jeden typ palety.

 

terasa-z-paliet-3

 

terasa-z-paliet-4

 

4. Pokládka paluby

Je na vás, ako budete pokladať finálne dosky. V tomto prípade sme zvolili diagonálnu pokládku. Jej výhodou je, že aj lepšie spojí palubu s nosnou konštrukciou. V prípade diagonálnej pokládky začneme tým, že do stredu položíme prvú líniu dosiek. Veľmi však dbajte na to, aby prvá línia bola dokonale rovná po celej jej dĺžke! Prvý rad dobre priskrutkujte vždy 4 vrutmi. Pokračujeme s pokládkou po oboch stranách prvej línie až do konca. Hraničné dosky zapílime podľa potreby, avšak koncové môžeme nechať voľne. Potom sa jednoducho naraz zapília. Bude to krajšie.

 

terasa-z-paliet-5

 

terasa-z-paliet-6

 

5. Montáž čelnej strany

Keďže je terasa vyvýšená nad terén, hodí sa montáž čelnej dosky, ktorá esteticky zakryje konštrukciu terasy. V tomto prípade sme zabudovali zopár bodových svetiel, ktoré terasu príjemne pozdvihnú vo večerných hodinách.

 

terasa-z-paliet-7

 

6. Povrchové úpravy

Hovorí sa, že to najlepšie príde na koniec. No v tomto prípade je to asi „pravda“. Čaká vás namáhavé a prašné brúsenie veľkej plochy, aby sa odstránili všetky triesky a dosky boli príjemné aj na boso. Po odprášení je dobre natrieť podlahu roztokom ľanového oleja a terpentínu, aby dosky získali peknú farbu a zároveň boli viac odolné voči poveternostným vplyvom. Je dobré, aby sa plocha natrela raz za 1 – 2 roky.

 

terasa-z-paliet-8

 

Zdroj: 1001Pallets.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať