Poslať na mail

Drevo, vďaka svojmu prirodzenému vzhľadu, nachádza v exteriéri naozaj široké uplatnenie. Na druhej strane však so sebou prináša aj miernu nevýhodu, ktorou je  potreba jeho pravidelnej údržby. Pokiaľ ste jeho údržbu zanedbali, nezúfajte. Ak chcete aby vaša drevená terasa vyzerala opäť ako kedysi, máme pre vás riešenie!

 

Čo budete potrebovať:

 • vysokotlakový čistič
 • kladivo
 • klince
 • maliarska špachtľa
 • tmel na drevo univerzálny alebo vo farbe podlahy
 • páčidlo
 • brúska na drevené podlahy
 • brúsny papier zrnitosť 80
 • technický vysávač
 • brúsny papier zrnitosť 100
 • ochranné rukavice
 • ochranná maska s filtrom
 • ochranné okuliare
 • ochranné oblečenie
 • štuple do uší
 • maliarsky štetec

 

Postup renovácie drevenej terasy

Príprava povrchu

 

 1. Skôr než sa pustíte do samotnej úpravy drevenej podlahy myslite predovšetkým na bezpečnosť pri práci. Použite ochranný odev, rukavice, okuliare, štuple do uší a ochrannú masku s filtrom. Uistite sa, že do priestoru počas všetkých krokov úpravy nevstupujú iné osoby, aby sa predišlo akýmkoľvek zraneniam.
 2. Z priestoru terasy odstráňte všetky predmety, ktoré by vám mohli počas práce zavadzať.
 3. Ešte pred brúsením dôkladne prezrite celý povrch pôvodnej drevenej podlahy. Pokiaľ narazíte na dieru, použite špeciálny tmel na drevo vo farbe podlahy, ktorý aplikujte pomocou maliarskej špachtle.uprava-drevenej-terasy Prebytok tmelu odstráňte. Zamerajte sa tiež na vytŕčajúce klince. Tie páčidlom vytiahnite, nahraďte a kladivom zatlčte až jemne pod úroveň povrchu podlahy. Ak natrafíte na hnijúcu dosku, odporúčame kúpiť náhradnú a vymeniť skôr, než začne byť pre užívateľov terasy nebezpečná.
 4. Následne očistite terasu využitím vysokotlakového čističa a nechajte dokonale vyschnúť.

 

Brúsenie podlahy

 

 1. Na brúsku nasaďte brúsny papier zrnitosti 80. Tým odstránite z dreva triesky, vyrovnáte nerovnosti a vytvoríte tak hladký a rovnomerný povrch podlahy.uprava-drevenej-terasy-2 Pracujte v pravidelných riadkoch, podobne ako pri kosení trávnika. Opäť pripomíname aby ste najmä počas brúsenia nosili všetky ochranné pomôcky aby sa zabránilo nehodám ako je vdýchnutie prachu alebo prachu v očiach.
 2. Všetok prach z podlahy dôsledne povysávajte technickým vysávačom. Nasaďte brúsny papier zrnitosti 100 a opäť postupne prechádzajte brúskou po celom povrchu. Odstráňte prach z brúsenia.

 

Konečná úprava

 

 1. Použitím maliarskeho štetca ošetrite opracované drevo vybraným prostriedkom na povrchovú úpravu dreva.

  uprava-drevenej-terasy-3

  Noste ochranný odev (najlepšie dlhé nohavice a tričko) a rukavice aby ste predišli zafarbeniu kože. Zvoľte si dostatočne odolnú povrchovú úpravu, aby ste docielili dlhú životnosť dreva, keďže terasa je vystavená mnohým nepriaznivým vplyvom počasia. Slnko aj dážď vedia totiž vzhľad dreva výrazne ovplyvniť. Tu však práca s drevenou podlahou nekončí. Nikdy nezabúdajte na pravidelnú údržbu a ošetrovanie dreva! Ako na to vám poradíme v ďalšej časti článku.

 

Údržba

Dôsledná a pravidelná údržba dreva zaručuje dlhú životnosť všetkých drevených povrchov v exteriéri. V prípade drevených terás nezanedbajte pravidelné čistenie vysokotlakovým čističom. Pokiaľ prístroj nemáte k dispozícii použite kefu s tvrdými vláknami a vodu s čistiacim prostriedkom na drevené terasy.

 

Ďalším krokom je aplikácia prostriedku na ošetrenie drevených terás najmenej raz do roka. Ide o špeciálny olej, ktorý na vyčistený a suchý povrch terasy najľahšie natriete maliarskym valčekom podľa inštrukcií výrobcu. Po niekoľkých minútach prebytočný olej odstránime necháme uschnúť po dobu niekoľkých hodín až dní.

 

Odstraňovanie škvŕn

Terasa je miesto, kde sa odohráva mnoho situácii, ktoré ohrozujú jej vzhľad. Možno ste si všimli, že po grilovačkách, večeriach či stretnutiach s priateľmi zostávajú na dreve nepekné škvrny, ktoré vyžadujú vašu zvláštnu pozornosť. Ako sa ľahko zbaviť škvŕn od mastnoty a iných vplyvov?

 

Mastnota

Mastné škvrny z grilovania sa prilepia na drevo ako lepidlo, na rozdiel od škvŕn spôsobených inými tekutinami, ktoré sa ľahko odparia. Riešenie však existuje. Vo väčšine prípadov stačí postihnuté miesto ošetriť zmesou vody a prostriedku na umývanie riadu. Pre odstránenie odolnejšie škvrny aplikujte práškový čistiaci prostriedok zmiešaný s trochou vody a vyčistite. Pred čistením sa na malom, málo viditeľnom kúsku terasy uistite ako drevo po ošetrení zmesou reaguje.

Víno

Škvrny od vína patria k tým najťažšie odstrániteľným a o to najmä v prípade, že sa víno už vpilo do dreva. Môžete skúsiť zmes bielidla a vody v pomere 1:1, ktorú aplikujete pomocou kefky. Reakciu dreva opäť vopred otestujte. Druhou možnosťou je zmiešanie sódy bikarbóny s kúskom vody a následné ošetrenie škvrny.

Živica

Prvá vec, ktorú môžete urobiť pre odstránenie živice z dreva je jej zoškrabanie špachtľou, naďalej však zostáva odstrániť škvrnu, ktorá na dreve zostáva. Použitie olejového mydla môže predstavovať veľmi efektívny spôsob čistenia. Nalejte ho priamo na zostatok živice a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút a zmyte. Pomôcť môže aj aplikácia odlakovača na nechty alebo WD-40. Nezabudnite otestovať reakciu.

 

Zdroj: doityourself.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať