Poslať na mail

Vonkajšie teploty sú stále príjemnejšie a už nebude trvať dlho kým začnú majitelia domov opäť plne využívať terasy. Ešte predtým však netreba zabudnúť na ich pravidelnú údržbu, keďže sú dlhodobo vystavované extrémnym vonkajším podmienkam. Pokiaľ ste si aj vy za terasovú krytinu zvolili dosky z kompozitného materiálu, prečítajte si niekoľko užitočných rád, ako postupovať pri ich čistení. 

 

kompozitne-dosky-cistenie-5

 

Charakteristika materiálu

Kompozitné terasové dosky sú moderným stavebným materiálom, ktorý v sebe spája tie najlepšie vlastnosti dreva a PVC. Ich výhodou je prírodný vzhľad, nenáročná inštalácia a vďaka obsahu PVC aj pomerne ľahká údržba a dlhá životnosť. Tento materiál sa najčastejšie využíva práve na terasách a balkónoch, ale aj pri bazénoch, keďže je vysoko odolný voči vode. Na výber máte tiež z množstva  rôznych farebných odtieňov vďaka čomu získate vzhľad terasy presne podľa vašich predstáv. Na trhu nájdete hneď niekoľko výrobcov, pričom sa u nich kompozitné terasové dosky odlišujú predovšetkým v pomere obsahu dreva a PVC. Je len na vás aký pomer najviac vyhovuje vašim požiadavkám. Pokiaľ prevláda drevo, dosky pôsobia prírodnejším dojmom. Pri vyššom obsahu PVC sa zase podlaha stáva odolnejšou.

 

kompozitne-dosky-cistenie-4

 

Údržba

V rámci údržby netreba zabúdať na kontrolu pevnosti uchytenia dosiek a lemovania. V prípade akéhokoľvek poškodenia je, vďaka jednoduchému systému skladania, možné poškodenú dosku jednoducho vymeniť.

 

Postup čistenia kompozitných dosiek

Krok 1 – Odstránenie hrubých nečistôt

Začnite s pozametaním terasy. Na odstránenie hrubých nečistôt nepoužívajte kovové náradie aby ste poškriabaním nepoškodili povrch dosiek.

 

kompozitne-dosky-cistenie-1

 

Krok 2 – Čistenie vysokotlakovým čističom

Na čistenie kompozitných dosiek sa vo všeobecnosti odporúča využitie vysokotlakového čističa. Podľa odporúčaní výrobcu skontrolujte nastavenie tlaku čističa. V prípade, že sa bojíte poškodenia pod vplyvom vysokého tlaku, začnite v mieste, kde bude výmena dosky čo najjednoduchšia alebo v menej viditeľnom mieste. Pri správnom nastavení sa však nemáte čoho obávať. Jednotlivé dosky čistite v smere drážok vo vzdialenosti asi 30 cm od podlahy.

 

kompozitne-dosky-cistenie-2

 

Krok 3 – Odstránenie škvŕn

Pokiaľ sa ani vysokotlakovým čističom nepodarilo odstrániť všetko a na podlahe sú stále viditeľné škvrny, použite špeciálny prípravok na ich odstránenie, určený priamo na kompozitné materiály. Prípravok podľa pokynov výrobcu zrieďte s vodou a pomocou handričky naneste na znečistené miesto. Aplikácia prípravku sa odporúča v skorých ranných alebo večerných hodinách aby sa prípravok neodparoval pôsobením slnka.

 

Krok 4 – Opláchnutie terasy

Na záver terasu ešte raz opláchnite vodou aby ste sa zbavili zvyškov čistiaceho prostriedku a škvŕn.

 

Zdroj: diynetwork.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať