Poslať na mail

Či už rekonštruujete kúpeľňu, kuchyňu alebo inú časť domu a rozhodli ste sa pre využitie interiérových obkladov a dlažby, poradíme vám, aký postup zvoliť pri ich pokládke, ale aj aké sú súčasné trendy v tejto oblasti. Poďme na to!

 

Benefity

Je načase sa rozhodnúť aký druh podlahy zvolíte? Bude to drevo, laminát, koberec alebo dlažba? Každý zo spomenutých typov más svoje prednosti a len v závislosti od nich, od vašich osobných preferencií, miesta použitia, ale aj životného štýlu sa môžete správne rozhodnúť. (Viac o ostatných typoch podlahových krytín sa dočítate tu)

 

Tu je niekoľko výhod inštalácie dlažby do vášho interiéru:

1. Dlho vydrží

Inštalácia interiérovej dlažby je tou správnou voľbou pokiaľ túžite po tvrdšom, odolnejšom povrchu. Práve keramická aj porcelánová dlažba sú známe pre ich odolnosť voči zničeniu a teda aj dlhú životnosť. Samozrejme, pokiaľ majú dlaždice vydržať, netreba zanedbať správne zaobchádzanie s nimi. To zahŕňa dodržanie správneho postupu inštalácie aj starostlivé čistenie pomocou neabrazívnych čistiacich prostriedkov a prostriedkov bez obsahu kyselín.

 
2. Dostupná v širokej škále prevedení

Keď príde na rad výber správnej dlažby budete mať na výber z naozaj širokej škály možností pokiaľ ide o jej farbu a štýl. Je len na vás,  ktorý typ si zvolíte. Vďaka takmer neobmedzeným možnostiam si každý nájde ten správny štýl, ktorý bude odrážať jeho charakter a osobné preferencie.

 
3. Je zdravá

Dlažba môže tiež pomôcť udržať kvalitu vzduchu v miestnosti. Pri jej výrobe sa vypaľuje v peci s vysokou teplotou čo znamená, že v sebe nenesie žiadne prchavé organické zlúčeniny, ktoré môžu mať neblahý vplyv na ľudský organizmus. Taktiež existujú možnosť povrchovej úpravy dlažby, ktorá pomáha znižovať množstvo baktérii na podlahe.

 
4. Vyžaduje menšiu starostlivosť

Dlažba si v porovnaní s ostatnými typmi podlahových krytín vyžaduje oveľa menšiu údržbu. Dlažba, pokiaľ je správne položená, nevsakuje vodu a škvrny sa čistia ľahko a rýchlo len použitím mydla a vody, bez zanechania trvalých fľakov.

 

Aké sú trendy?

Kúpeľňa aj kuchyňa patria medzi miestnosti v dome, v ktorých trávime pomerne veľa času. Práve preto by sme si mali dať záležať na tom, aby sme sa v týchto priestoroch cítili vždy príjemne a dobre, k čomu dopomáha okrem usporiadania prvkov zariadenia aj ich celkový vzhľad. Ten sa dá vo vysokej miere ovplyvniť výberom toho správneho obkladu a dlažby. Aké sú teda súčasné trendy a ako zvýšiť estetickú hodnotu týchto priestorov?

 

Mozaika

Už malé detaily môžu zmeniť vzhľad priestoru z bežného na elegantný až nezabudnuteľný. Pozrite sa na nové spôsoby využitia mozaiky.

 

Špeciálne tvarovaná mozaika

Mozaika nemusí mať len klasický štvorcový 1×1 tvar. Predstavte si ju v tvare trojuholníkov, oválu, šesťuholníkov alebo v akomkoľvek inom. Možností je skutočne veľké množstvo.

 

o-dlazbe-8

 

o-dlazbe-11

 

Rôzne materiály

Mozaika je tiež dostupná v rôznych materiáloch – sklo, prírodný kameň, vápenec mramor a mnoho ďalších.

 

Prírodné a neutrálne farby

Trendom pre tento rok sú dlažby a obklady v prírodných a neutrálnych farbách. Siahnite po sivej, tmavosivej, po farbe hliny a ďalších. Kombinujte ich s ľahkými pastelovými farbami.

 

o-dlazbe-9

 

Matné povrchy

Do popredia sa okrem lesklých lakovaných povrchov dostali tento rok aj matné. Využitím dlaždíc a obkladačiek s pololesklým či úplne matným vytvoríte mäkší, príjemnejší priestor. Taktiež zvážte kúpu textúrovaných dlaždíc a obkladov napríklad s dreveným vzhľadom.

 

Pokládka interiérovej dlažby

Čo budete potrebovať:

Predtým než začnete so samotnou pokládkou, zabezpečte si všetky potrebné nástroje a obkladové prvky.

 

  • dlažba podľa výberu
  • lepiaca zmes (pripravíme zmiešaním suchej zmesi s vodou v pomere, ktorý uvádza výrobca)
  • škárovacia hmota
  • stierka
  • zubová stierka
  • vymedzovacie krížiky
  • gumené kladivo
  • vodováha
  • rezačka na dlažbu
  • vlhká hubka
  • suchá handra

 

Postup:

Krok 1: Príprava podkladu

Dlažbu je možné položiť na väčšinu pevných a súdržných podkladov. Vždy však musia byť čisté, hladké, suché a bez vosku či mastnoty. Všetky poškodené, uvoľnené alebo nerovnomerné povrchy musia byť vhodne opravené a zarovnané. Okrem povrchu si pripravte aj priestor tak, že z miest pokládky odstránite všetky predmety, ktoré by mohli zavadzať.

 

Krok 2: Rozloženie

Kladenie dlaždíc začína od stredu miestnosti. Označte si stredy všetkých štyroch stien miestnosti. Kriedou si naznačte stred miestnosti tak, že spojíte vždy dve protiľahlé stredy strán čiarou. Dodržaním tohto postupu zabezpečíte, že orez dlaždíc na  oboch stranách miestnosti bude rovnako veľký.

 

o-dlazbe-7

 

Krok 3: Aplikácia lepidla

Vyberte si vhodné lepidlo podľa povrchu na ktorý lepíte dlažbu. Pripravte si len toľko lepiacej zmesi, ktorú ste schopní minúť v priebehu cca 30 min. Lepiacu zmes nanesieme stierkou na rovný a upravený podklad v hrúbke asi 2-5 mm. Do tejto vrstvy urobíme zubovou stierkou drážky.

 

o-dlazbe-2

 

Krok 4: Rezanie dlaždíc

Podľa meraní si na dlaždici ceruzkou naznačte líniu rezu a pomocou rezačky upravte dlaždice do požadovanej veľkosti.

 

o-dlazbe-3

 

Krok 5: Pokládka dlaždíc

Na zabezpečenie rovnakých medzierok medzi všetkými dlaždicami použijeme vymedzovacie krížiky, ktoré kladieme medzi jednotlivé dlaždice. Dlaždice jednu po druhej kladieme do pripravenej vrstvy lepidla, pritlačíme, gumeným kladivom jemne poklepeme a zarovnáme. Skontrolujte vodováhou.

Krok 6: Škárovanie

Po dostatočnom zatvrdnutí lepidla si pripravíme škárovaciu hmotu podľa inštrukcií výrobcu. Medzery vyškárujeme a po miernom zatuhnutí vlhkou hubkou vyčistíme dlaždice od zvyšku hmoty. Na záver ešte pretrieme a vyleštíme suchou handrou.

 

o-dlazbe-4

 

Zdroj: daltile.com

 

Mohlo by vás zaujímať:

Novinky, odborné rady a tipy o tom ako stavať!
Tieto články by vás mohli tiež zaujímať